Temel naratoloji kavramları üzerine bir inceleme
A study on the basic narratology concepts
  1. Tez No: 162463
  2. Yazar: HACER SENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA FİLİZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Anlatı incelemeleri 19. yüzyılın sonunda“Narratology”(Anlatıbilim) adını almıştır. Anlatıbilim çalışmaları disiplinlerarası bir alan olup göstergebilim ve yapısalcılık ile yakından ilgilidir. Bu çalışma temel olarak anlatıbilim alanına ait terim ve kavramları içermektedir. İnceleme iki bölümden oluşmaktadır: Giriş ve Terimler. Giriş bölümünde anlatıbilim, anlatı, göstergebilim, yapısalcılık gibi kavramlar ile anlatıbilimin tarihçesi, belli başlı Anlatıbilimciler, anlatı türleri, anlatı biçimleri, anlatının yapısı ve kodları kısaca ele alınmıştır. İncelemenin asıl bölümü olan ikinci bölümde aktant (actant), rakip (antagonist), geri hikaye (backstory), son devre (catastrophe) vb... kavramlar ele alınmıştır. Çalışmadan yer alan terimler kaynakçalarıyla beraber verilmiştir. Çalışmada kullanılan kaynakları içeren kaynakça, terimler bölümünün sonunda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı temel anlatıbilim kavramlarının yerleşmesine küçük de olsa bir katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The study of meaning took the name“narratology”in the end of the nineteenth century. Narratology studies is an interdisciplines study. It is closely realeted with semiology and structuralism. This study fundamentally includes terms and concepts which belong to the narratology area. The study consists of two parts: Introduction and Terms. In the introduction part there are some concepts. For example; narratology, narrative, semiology, structuralism are the concepts which is found in the introduction part. And a brief history of narratology, the fundamental narratologists, narrative genres, narrative modes, narrative codes and structures are the other subjects which is found in the introduction part. These concepts and subjects are depicted shortly. In the second part, which is the main part of the study, there are some narratology concepts like actant, antagonist, backstory, catastrophe ext... The terms which is found in the study, is given with their sources. The bibliography and sources took place in the end of the terms part. The aim of this study is to help the using of basic narratology terms.