Türkiye'de ilişki pazarlaması: Büyük ölçekli işletmeler üzerinde bir uygulama
Relationship marketing in Turkey: An application on large scaled companies
- Tez No: 162528
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
ÖZET Ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel alanlarda 20. yüzyılın sonlarından itibaren belirginleşen küresel bütünleşme dünya ekonomisinde köklü değişimler ortaya çıkarmıştır. Rekabetin artması, pazarlama paradigmasının da yeniden tanımlanmasına yol açmış, firmaların müşterileri ile daha iyi ve yakın ilişkiler kurmaya odaklamalarına neden olmuştur. Bu gereksinim, pazarlama ile ilgili yeni teknikler ve yöntemlere ihtiyaç yaratırken, ilişki pazarlaması yeni bir pazarlama anlayışı olarak öne çıkmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde pazarlama paradigmasının süreç içindeki değişimine değinilmiş ve ilişki pazarlaması kavramı tanımlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ilişki pazarlamasının stratejik ve taktiksel uygulamaları üzerinde durularak, ilişkinin tarafları incelenmiştir. İlişki pazarlamasında müşteri kavramı ve anahtar müşteri kavramları ele alındıktan sonra müşterinin elde tutulması için gereken koşullar ortaya konulmuştur. İlişki pazarlamasının işletmelere, müşterilere, tedarikçilere ve satış elemanlarına sağladığı faydalar ve ilişki pazarlaması kavramına yönelik eleştiriler de bu bölümde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ilişki pazarlaması kavramının boyutları olan güven, taahhüt, adaptasyon, bağlılık, niyet (istek) ve ilişkinin süresi incelenmiş, ilişki pazarlaması ile modern pazarlama yöntemi arasındaki bağlantılar ve ilişki pazarlamasının temel aldığı yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde endüstriyel pazarlarda, hizmet pazarlarında ve tüketici pazarlarında ilişki pazarlaması yaklaşımları üzerinde durulmuş, Türkiye ve Dünya'daki ilişki pazarlaması uygulamalarından örnekler incelenmiştir. Bu kapsamda ayrıca IMP Gurubu yaklaşımı ve İskandinav Ekolleri incelenmiştir. Beşinci bölümde Türkiye'nin koşullarından kaynaklanan kendine özgü bir model ortaya konularak test edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda edilen bulgular ışığında, Türkiye'deki büyük ölçekli firmaların ilişki pazarlaması kavramına bakışı ve uygulamada ilişki pazarlamasının hangi boyutlarıyla hayata geçirildiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda ilişki pazarlaması uygulayan firmaların özellikleri ve ilişki pazarlaması uygulama amaçları ortaya konularak ilişki pazarlamasından en çok fayda sağlanan alanlar belirlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Global integrity has become evident in economical, technological, social and cultural areas since the ends of 20.Century. It has created radical changes in world economy. Increasing competition has led a new definition of marketing paradigm and caused the firms to focus on better and closer relations with their customers. This change created a need for new techniques and methods on marketing. Relationship marketing has come forth as a new marketing approach. The first section of the study mentions the change of marketing paradigm through the process and concept of relationship marketing is defined. The second section focuses on strategic and tactical applications of relationship marketing is examined. After the concepts of customer and key customer are defined, the necessary conditions for holding customers are given. The benefits of relationship marketing to customers, suppliers and marketing staff, and the critiques about relationship marketing are given in this chapter. The dimensions of relationship marketing such as trust, commitment, adaptation, intention and the length of relationship is examined in the third section. The connections with modern marketing approach and underlying approaches of relationship marketing are made clear. In the fourth section, relationship marketing approaches in industrial markets, service markets and consumer markets are explained, and examples on applications of relationship marketing in the world and in Turkey are examined. IMP group approach and the Nordic School are also glanced. In the fifth section, a unique model for conditions of Turkey is proposed and tested. The view of large scaled companies in Turkey on relationship marketing concept is given according to the results of the research. The dimensions of application in real life is tried to be explained. In this context, the characteristics of the companies which make relationship marketing and their reasons to apply relationship marketing are given, and the areas which provide more benefits from relationship marketing are determined. Vlll