Özel hastanelerin kuruluş aşamaları ve varsayım değerlendirmeleri
Establishment of private hospitals and evaluating hypothesis
  1. Tez No: 162543
  2. Yazar: ULVİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER MENDERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Hastane: Hasta ve yaralıların, hastalıktan şüphe edenlerin ve sağlık durumlarını kontrol ettirmek isteyenlerin, ayaktan veya yatarak müşahede, muayene, teşhis tedavi ve rehabilite edildikleri, aynı zamanda doğum yapılan kurumlardır. Yatırım projesi ise, planlama ve inşaat safhası ile üretime geçtiği yoldan, teknik veya ekonomik ömrünün sonuna kadar olan devrede etkisinde kalacağı her türlü teknik, ekonomik, sosyal, v.b. şartların nitelik ve nicelik bakımından incelenmesidir. Hastane yatırım projesi ise sağlık kurumunun planlamasını teknik altyapı çalışmalarını, inşaat ve teknoloji uygulama safhalarını, medikal malzeme ve yatırımların uygulanmasını, bunların devreye alınıp kalibrasyonlarının yapılmasını, eleman seçimi ve eğitimi ile gelecek zaman dilimlerinde yapılması planlanan ek yatırımların incelenmesidir. Bu bakımdan işletmeler ve sağlık kuruluşları ile ilgili literatür bilgileri derlendikten sonra hazırlanışında etken rol aldığım ve uygulama safhasında da en üst düzey yöneticilerden olarak çalıştığım İzmir özel kent hastanesi fizibilite raporu sunulmuş ve işletmeye alma döneminde ortaya çıkan bazı aksaklıklar da sonuç bölümünde anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak işletme ve yatırım kavramının ne olduğu, sağlık sektöründe yatırım, projelendirme, ve değerlendirmenin nasıl yapılacağı anlatılmaya çalışılmış, ülkemiz sağlık verilerinden bazıları gösterilmiştir. İkinci bölümde ise özel KENT Hastanesini kuruluş gerekçeleri, Dünyadaki, ülkemizdeki, bölgemizdeki ve İzmir deki verilere dayandırılarak anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Özel KENT Hastanesinin Fizibilite raporu, varsayım tabloları Ekler halinde verilerek benzer yatırım yapmak isteyenlere kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospital; is the place where patients, injured people, people with doubt about their health and wishes to be controlled are observed, examined, diagnosed, treated, and rehabilitated. It is also the place where the deliveries are made. Investment Project is an examination of every technical, economical, social circumstance which it will be under effect since implement, construction phase, starting date of production till at the end of its economical life in qualitative and quantitative manner. Hospital investment Project is to examine planning, technical infra structure studies, construction and technology application phases of a healthcare facility, application of medical materials and investments, to put them use and calibrate them, staff selection and education and it is also to examine additional investment plans which will realize in future. At this point of view, after all literature information about healthcare facilities is organized, the feasibility report which, I, personally took an effective part of its preparation as one of the major managers is presented to you. Some problems which were occurred at the beginning of the operating period are mentioned in the conclusion section. The first part of the study mainly focused on explaining what business is and concept of investment, investments in health care sector, planning projects and how analyzes are to be conducted, in addition with some data from Turkey. The second part focused on ÖZEL KENT hospitals motive to be build with supporting data from Izmir, Turkey and the world. Besides, Kent Hospital's feasibility report and estimated charts are added in order to be helpful to those who wishes to make a similar investment vi