Tükenmişlik ve tükenmişliği etkileyen örgütsel faktörler: Akademik personel üzerinde bir uygulama
Burnout and the organizational factors that affect burnout: An application on academicians
- Tez No: 162555
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
1970'li yıllarda tanımlanan tükenmişlik, bireyler ve örgütler üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin fark edilmesiyle, önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. Günümüzde farklı kültürlerde ve farklı örneklemlerde çalışılan bir konu olarak önemini koruyan tükenmişlik; enerji, güç ya da kaynakların aşın talepler yoluyla tükenmesi, ilerleyici bir stres süreci, idealizm kaybı vb. şekillerde ifade edilmektedir. Çalışma yaşamını sürekli tehdit eden bir olgu olarak tükenmişliğin etkilerini en aza indirebilmek için, bireysel yöntemlere olduğu kadar, örgütsel müdahalelere de gerek duyulmaktadır. Bu nedenle, tükenmişliğin gelişim süreci, nedenleri, sonuçlan ve tükenmişlikle baş edebilme yöntemleri üzerinde tartışılmaktadır. Bu tezde; tükenmişlik kavramı, kapsamlı bir literatür taramasıyla incelenmektedir. Alan araştırmasında, akademik personelin tükenmişlik düzeyleri, demografik değişkenlere ve akademik unvana göre tükenmişlik düzeylerindeki farklılaşmalar ve son olarak tükenmişliğe etki eden örgütsel faktörler belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Burnout, defined in 1970s, has becomed an important study field as its negative effects have been understood on human and organizations. Currently, burnout as a topic that is studied in different samples and cultures still has the importance and can be defined as exhaustion of energy, power or sources caused by excessive demands; progressing stress process; and the loss of idealizm. To minimize the effects of burnout as a phenomenon that continuously threat the worklife, organizational interventions are needed besides individualistic methods. Therefore, the process of burnout improvement, the antecedents and consequences of burnout, and the dealing methods with burnout are controversial. In this thesis, a comprehensive literature research is conducted for the concept of burnout In the survey, the burnout levels of academic staff, the difference of burnout levels as to demografic variables and academic status, and finally the organizational factors that effect burnout are determined.