Bölgesel entegrasyonların dünya ticaretinin geliştirilmesine etkileri ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği örneği
The effects of regional integrations to improve the world trade and Black Sea Economic Cooperation example
  1. Tez No: 162556
  2. Yazar: SERKAN ÖZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Küreselleşme, 20. yüzyıl boyunca hızla gelişme göstermiş ve 21. yüzyılda da hızını giderek artırmaktadır. Küreselleşmeye paralel olarak, bölgeselleşme eğilimi de son yıllarda dünya çapında bir olgu durumuna gelmiştir. Küresel ekonomide, bölgeselleşme daha güçlü konuma gelirken, ülkelerin yalnız hareket edebilme şansı yoktur. Bundan dolayı, ülkeler bölgesel entegrasyonlara katılarak üretim kapasitelerini, kaynak verimliliklerini ve toplumsal refahlarını artırmak istemektedirler. Günümüzde sayıları 300'e yaklaşan bölgesel entegrasyonların büyük çoğunluğu bölgesel bütünleşme sürecinin ilk aşamalarında bulunmaktadır. Bölgesel entegrasyon sürecinde ileri bütünleşmelere gidebilen entegrasyon sayısı azdır. Bunlar içinde en başarılı olan bölgesel entegrasyon Avrupa Birliği'dir. AB, dünyadaki en derin bölgesel entegrasyondur. Dünya ticaretinin yüzde 40'mdan fazlasını gerçekleştiren AB, bölgesel entegrasyon sürecinde ileri aşamalara gitmenin etkilerini ortaya koymaktadır. Diğer bölgesel entegrasyonların da ileri aşamalarda yer alması bölgesel entegrasyonların dünya ticaretine olan statik ve dinamik etkilerini artıracaktır. Dünyada yaşanan bölgesel entegrasyon hareketi, Avrasya Bölgesi'ni yakından ilgilendirmektedir. Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Avrasya'da Sovyetler Birliği'nin yıkılışından sonra kurulan bir kuruluştur. Bugünlerde bu kuruluş yeterince etkin konumda değildir. Ancak, Karadeniz Ekonomik İşbirliği'ne üye ülkelerin aralarındaki ilişkilerin yoğunlaşmasıyla, ülkeler arasındaki işbirliği bölgesel entegrasyon sürecinin daha sonraki aşamalarına dönüştürülebilecektir. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde dünya ticareti ve bölgesel entegrasyonlar konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümü ise Karadeniz Ekonomik İşbirliği oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalisin has been developed rapidly along the 20th century and also has been increasing its speed in 21st century. As a parallel to globalisin, regionalism has also become a widespread event in recent years. In a glpbal economy, while regionalism getting stronger, countries have no chance to move alone. Because of that, countries want to raise their product capacity, source eficiency and social welfare by joining a regional integration. Regional integrations, that approaching the number of 300, mostly take part in the first stages of regional integration process. The number of integrations, that joining the front stages of regional integration process, are too low. The most successful regional integration in these is European Union. This Union is the deepest regional integration in the world. European Union, which makes more than 40 percent of the world international trade reveals the effect of front stages in regional integration process. It will expand static and dynamic effects of regional integrations to world trade by the other integrations involvement in the front stages. Regional integration movement in the world interests the Euroasia Region closely. Black Sea Economic Cooperation is an establishment that was founded after the demolition of Soviet Union in Euroasia. The effectiveness of this establishment is not enough nowadays. But by the concentration of relations between the candidate countries in the Black Sea Region, it will transform cooperation between the countries to the front stages in regional integration process. World trade and regional integration subjects are researched in the first and second chapter. Black Sea Economic Cooperation forms as for the third chapter. VI