Limited şirkette payın haczi
Attachment of the share in the limited liability company
  1. Tez No: 162573
  2. Yazar: İZZET GÜRLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ticaret Kanunun ticaret şirketlerini düzenleyen ikinci kitabının tüm ticaret şirketleri için ortak hüküm niteliğindeki genel hükümlerinde, bir şirket devam ettiği sürece ortağın şahsi alacaklısının alacağını ancak o ortağa düşen kâr payından ve şirket fesholunmuşsa tasfiye payından alabileceği düzenlenmiştir. İlk bakışta hükümden, limited şirket payının haczinin mümkün olmadığı izlenimi uyansa da, limited şirketlere ilişkin hükümlerde alacaklıya ortağın limited şirketteki payını haciz ettirebilme imkanı tanınmıştır. Alacaklı limited şirketler bakımından ortağın şirketten olan kâr payı alacağına yahut şahsi mallarına başvurmadan ortaklık payının haczini isteyebilmektedir. Yasakoyucu limited şirketler bakımından yaptığı düzenlemede, şirketin sermaye ve şahıs şirketlerine has özellikleri taşıması nedeniyle sahip olduğu karma niteliği gözönünde bulundurarak alacaklıya, limited şirket ortağından olan alacağını tahsil için, ortağın şirketteki payını haczettirebilme imkanını tanımış fakat haczedilen payın doğrudan icra kanalı ile satışının yapılmasına olanak vermemiştir. Limited şirket payı haczinde, haczin alacaklıya verdiği haczedilen değerin paraya çevrilmesi ve bundan alacağını isteme yetkisi bulunmamaktadır. Alacaklı burada hacizle şirketin feshini ihbar etmek hak ve yetkisini kazanmaktadır. Alacaklının fesih beyanı altı ay sonra hüküm ifade etmekte ve şirket bu sürenin sonunda infisah etmektedir. Alacaklının şirketin feshini talep etme imkanına karşılık olarak kanun şirkete ve ortaklara şirketin infisahını önleyecek bazı olanaklar tanımıştır. Bu yolla, şirkete ve ortaklara feshi ihbarın şirketin feshine neden olacak ağır sonucu önleme imkanı verilmiştir. Yasakoyucunun limited şirketin devamını sağlamaya yönelik olarak şirkete ve ortaklara tanıdığı olanaklar; a) Takip konusu alacağın ödenmesi, b) Açık artırma yolu ile satışa ve ihale olunacak kişinin ortak sıfatı ile şirkete girmesine onay, c) Haczedilen payın devralınmasına onay d). Ortağın Çıkarılmasıdır.Bunların sonucunda elde edilecek pay bedelinin veya ödenecek paranın icra dairesine verilmesi şarttır. Alacaklı alacağına bu yolla kavuşmaktadır. Feshi ihbardan sonra geçecek altı aylık süre içerisinde ortaklar veya şirket kendilerine tanınan bu imkanlardan yararlanarak şirketin infisahını önlemezlerse, şirket infisah ederek tasfiyeye girecektir. Ancak, tasfiye işlemleri icra dairesinin dışında, tasfiye memurları tarafından yapılmaktadır. Yapılan tasfiyeye icra dairesi ve alacaklının müdahalede bulunma hak ve yetkisi yoktur. Tasfiye sonucunda borçlu ortağa düşen tasfiye payı icra dairesine ödenmek zorundadır. Alacaklı da, alacağını bu tasfiye payından alarak tatmin edilmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the general provisions of the Turkish Commercial Code which constitute the common provisions for all commercial partnerships and which are laid down in the second book of the Turkish Commercial Code, it is stated that a personal creditor of a partner can only claim his credit on the profit share of that partner during the continuation of the company and on his liquidation share in case the company was dissolved. At first sight, it may seem that a limited liability company share cannot be attached. However, in the provisions related to limited liability companies, the creditor was given the possibility to have the share of the partner attached without applying to the profit share of the partner or his personal assets. Taking into consideration the mixed nature of the limited liability company as a result of its capital company and general partnership characteristics, the lawmaker has given the creditor the opportunity to have the share of the partner attached for obtaining his credit. However, the direct sale of the attached share through executionary proceedings was not allowed by the lawmaker. In the attachment procedure of the limited liability company share, the creditor is not authorized to convert the attached value into money and claim his credit out of it. By means of attachment, the creditor is entitled to the right thereto and obtains the authorization to notify the termination of the company. The termination declaration of the creditor is valid after six months and the company is terminated and dissolved at the end of this period. Against the possibility of the creditor to demand the termination of the company, some opportunities were granted to the company and the partners to prevent the dissolution and termination of the company. By this method, the company and the partners were given the opportunity to prevent the serious result of the termination notification, which is termination. The opportunities which were granted to the company and the partners by the lawmaker to provide the continuation of the company are; a) the payment of the claim, Vllb) to approve the sale by auction, c) to approve the take-over of the attached share, d) to discharge the partner from the partnership, Unless the partners and the company prevent the termination of the company by making use of such possibilities within six months' period after the notification of termination, the company will terminate and dissolve and go into liquidation. However, the liquidation transactions shall be handled by the liquidators outside of the execution office. The execution office and the creditor do not have any right to interfere with the liquidation As a result of liquidation, the liquidation share corresponding to the said partner has to be paid to the execution office. The creditor shall be satisfied by receiving his claim out of this share of liquidation. Vlll