Bölümlü mağazalarda perakende pazarlama ve rekabet stratejileri
Retail marketing and competition strategies for department stores
- Tez No: 162574
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Perakendeci kurumlar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bölümlü mağazalar tüketiciler tarafından da tercih edilme oranı yüksek mağazalardır. Bölümlü mağazalar ortaya çıktıkları 1850'li yıllardan beri değişen çevre koşulları, teknoloji, tüketici istekleri gibi konulara duyarlı olmuş ve gelişimlerini değişime bağlı olarak devam ettirmektedirler. Dünya' daki bölümlü mağazalar,ülkemizdeki bölümlere mağazalara göre teknolojiyi çok daha fazla kullanabilmekte, sanal mağazacılık ve CRM uygulamalarında üstünlüklere sahiptirler. Ancak günümüzde ülkemizdeki gelişimler de küçümsenemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde perakendecilik kavramı ve perakendeci kurumların tanımları yapılmış, Dünya' da ve Türkiye'deki perakende sektörü incelenmiştir. İkinci bölümde, bölümlü mağazaların tanım ve özellikleri, tarihçesi, avantaj ve dezavantajlı yanları ele alındıktan sonra yine Dünya' da ve ülkemizdeki önemli bölümlü mağazalar hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, perakende pazarlama stratejileri, verimlilik parametreleri ve rekabet stratejileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise Dünyadan bir bölümlü mağaza ve Türkiye'den iki bölümlü mağaza hakkında güncel bilgiler verilmiş, bölümlü mağazaların pazarda başarılı olabilmesiyle ilgili öneriler geliştirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Among the retail stores, department stores have great significance and they are higly preffered by customers. Emerged in 1850's, department stores have adopted issues such as changing environmental conditions, technological issues and customer demand. Department stores have sustained their progress based on external changes. Foreign department stores can utilize technologiy more effectively and they are much more efficient in CRM applications and virtual sores in comparison to domestic department stores. Nevertheless improvements in the domestic market have also reached not so little levels. This research consists of four parts. First part describes the retailing consept and introduces the definitions of retaile stores and also investigates the retailing sector both from a local and global perspective. Second part defines and explains the features and historical aspects of department stores, their respective advantages and disadvantages and once again some information is provided on significant local and global department stores. Third part focuses on retail marketing strategies, productivity parameters and competition strategies. Daily information about a department store from the world and two from Turkey is given in the forth and the last part, and some suggestions are given in order for department stores to achieve success in the market. Vll