Bilgi yönetim sisteminin performans değerlendirme üzerine etkileri
Effects of knowledge management systems on performance appraisal
  1. Tez No: 162575
  2. Yazar: DERYA ALİMANOĞLU YEMİŞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Çağdaş insan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme çalışmaları önemli rol oynamaktadır. İşgörenlerin ve örgüt bütününün performansının değerlendirilmesi stratejik bir konudur. Performans değerlendirme yönteminin seçilmesi, kriterlerin ve değerleyicilerin belirlenmesi, performans sonuçlarının yönetimsel kararlarda kullanılması birçok iç ve dış faktörden etkilenmektedir, özellikle günümüzün insan kaynakları anlayışı üzerinde etkin olan güçler performans değerlendirme üzerine yoğun etkide bulunmaktadır. Bilgi toplumu ve beraberinde gündeme getirdiği kavramlar performans değerlendirme anlayışlarının da yeniden biçimlenmesini zorunlu kılmıştır. Bu yeniden biçimlenme sadece yöntemin geliştirilmesi değil aynı zamanda farklı alanlardaki sistemlerden de destek alınması ifade etmektedir. Bilgi işçisi, bilgi ekonomisi ve bilgi yönetimi gibi kavramlar hızla gelişirken performans değerlendirme anlayışının gerek kavramsal gerek teknik olarak bundan uzak kalması düşünülemez. İşte aradaki bu yakın bağ performans değerlendirme modeli ve bilgi yönetim modellerini entegrasyonunda sağlanacak faydayı açıkça vurgulamaktadır. Çalışma bu güncel gereklilik ve örgütsel fırsatı dikkate alarak ideal bir performans değerlendirme modeli ile etkin bir bilgi yönetim modelinin optimal entegrasyonu üzerine odaklanmış ve aşama aşama entegrasyon sürecini açıklamıştır. Ayrıca çalışma entegrasyon süreci boyunca ihtiyaç duyulacak tanımlamalar ve dönüşümlere örnekler vererek tek bir modeli ifade etmek üzere ortak bilgi geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance appraisal activities play an import role in the contemporary human resources management. Evaluation of the employee and the entire organization is a strategic subject. Selection of performance appraisal method, determination of the criteria and raters, use of performance results for managerial decisions are affected by various external and internal factors. Particulary forces that are effective on today's human resource understanding also affect performance appraisal intensively. Knowledge society and its concepts made the understanding of performance appraisal re-form again. This re-formation does not mean only the improvement of the method, but also means getting a support from systems of various fields. While concepts such as knowledge worker, knowledge Economy and knowledge management develop rapidly, it is impossible to consider the understanding of performance appraisal apart from those. This close relation emphasize the benefits to be gained by the integration of performance appraisal model and knowledge management models clearly. The study focused on the optimal integration of an ideal performance appriasal model and an effective knowledge management model by taking the current requirements and organizational opportunities into account and explained the integration process step by step. Also, this study developed a common knowledge to define only one modelby giving examples for the descriptions and conversion which are necessary throughout the integration process.