İlk Türk-Kazak hikaye ve romanları üzerine bir araştırma
The research on first Turkish-Kazakh's story and novels
- Tez No: 162618
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
267 ÖZET“İlk Türk-Kazak Hikâye ve Romanları Üzerine Bir Araştırma”adlı tezimizin amacı, XlX.yüzyılın ikinci yarısı ile XX.yüzyılın başlarına kadar, belli ölçüde modernleşme geçiren Türk-Kazak toplumundaki, ilk hikâye ve roman yazarlarının eserlerinden yola çıkarak, bu iki toplumun o dönemlerdeki sosyal ve kültürel meselelerine bir nebze de olsa ışık tutabilmekti. Buradan yola çıkarak“Giriş”bölümünde, Türkiye ile Kazakistan'ın modernleşme sürecine kadarki sosyal, siyasî ve kültürel durumunu ele aldık. Modernleşmeye geçiş devresini ve bunun sebeplerini, son olarak da konumuzla ilgili olarak modern edebiyatın doğusuyla birlikte ortaya çıkan yeni edebî türleri ve yeni fikirleri, yeni hayat tarzını ve bunun şekillendirdiği yeni insan tiplerini belirlemeye çalıştık. I. ve II. bölümlerde XIX.yüzyılın ikinci yarısından itibaren modernleşmeye başlayan Türk-Kazak edebiyatının ilk hikâye ve roman yazarları, eserleri ve eserlerinin içeriği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha sonraki III. bölümde ise, tezimizin konusuyla ilgili olarak, yaptığımız araştırma sonucu, elde ettiğimiz bilgileri, sosyal, siyasî, kültürel ve diğer meseleler açısından üst ve alt bölümlere ayırarak, her iki Türk edebiyatındaki benzer ve farklı unsurları, ortak temaları eserlerden ve eserlerdeki tiplerden yola çıkarak ortaya koymaya çalıştık. Araştırına sonucunda, Kazak ve Türk toplumlarında modernleşme, farklı şartlar içerisinde, farklı şekillerde ve farklı zamanlarda ortaya çıkmasına rağmen, her iki toplumun aynı kültür zemininden olmaları sebebiyle, büyük ölçüde benzerlik göstermiştir. Özellikle eğitim, kadın ve evlilik problemlerinde birçok paralellikler ortaya çıkmıştır. Her iki toplumda, yenileşme hareketleri eski-yeni çatışmasıyla kendisini göstermiştir. Dolayısıyla Türk-Kazak modern aydın tiplerinin, benzer idealler uğrunda mücadele ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
268 ABSTRACT The Objective of our thesis called“A Study on the First Turkish-Kazakh Stories and Novels”was to enlighten social and cultural issues of the time, among both societies, by starting from works of the first story and novel authors in Turkish-Kazakh society which had gone through a modernization process as from the second half of the 19th century, until the early 20 century. In the“Introduction”, we discussed social, political, and cultural state of Turkey and Kazakhstan until the modernization process. We tried to determine the transition to modernization, its reasons, and finally, new literature genres, new ideas, new life styles, and new types of people, relevant with our subject, formed by those, which have arose with the birth of modern literature In the 1st and 2nd sections, we tried to render information about the first story and novel authors, their works, and content of those works of Turkish-Kazakh literature which has begun to modernize as from second part of the 19th century. Later in the 3rd part, we tried to state similar and different elements, common themes in both Turkish literatures, starting from works and characters in those works by splitting information we have achieved as a result of the study that we had conducted, which is related to the subject of our thesis, into super and sub sections in aspects of society, politics, culture and other issues. As a result of this research, we have concluded that, even though it had occurred in different conditions, forms, and time periods, modernization processes in Turkish and Kazakh societies are similar, because both societies have the same cultural base. Parallel occasions have been encountered in education, women and marriage problems, in particular. In both societies, innovation deeds have shown themselves by the new-old conflict. Therefore, it has been seen that Turkish-Kazakh modern intellectual types had to strugle in the name of similar ideals.