On the road to detente: Turkish foreign policy after the Johnson Letter
Detente dönemine doğru: Johnson Mektubunun ardından Türk dış politikası
- Tez No: 678429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Johnson mektubunun ardından Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl değiştiğini analiz etmektedir. Türk-Amerikan işbirliğinin bir“sorunlu müttefiklik”olduğunu noktasından yola çıkarak, Türkiye gibi orta-ölçekte bir güç ile ABD gibi bir süper-gücün ilişkilerini, anlaşmazlıklar yaşandığında çıkarlarını korumaya devam ederken nasıl kopmadan diyaloglarını sürdürmeye çalıştıklarını göstermeyi amaçlamaktadır. Soğuk Savaş öncesi önceliği uluslararası düzende hayatta kalmak olan Türkiye, bu doğrultuda askeri yardım ve kalkınma desteği alabilmek adına ABD'ye oldukça yakın bir tutum izleyegelmiştir. Bu ihtiyaçlara Sovyetler Birliği'nden kaynaklanan güvenlik tehdidinin de eklenmesi Türk-Amerikan işbirliği güçlendirmiştir; zira Vaşington için Türkiye'nin jeo-stratejik önemi özellikle Soğuk Savaş koşullarında oldukça yüksektir. Sovyetler Birliği'nin olası bir genişleme hamlesinde NATO'nun Güneydoğu kanadını koruma görevi Ankara'ya düşecektir. Fakat Soğuk Savaş sürerken Türkiye'nin ortasında kaldığı krizlerdeki ve Kıbrıs meselesi genelindeki tutumundan ötürü – ki buna ikili ilişkilerdeki dip noktası Johnson mektubu da eklenince, ABD, Ankara'nın güvenini kırmış ve Türk Dış Politikası'nın geniş kapsamlı olmasa da belli ölçülerde tamamen ABD'ye yaslanması durumunu etkilemiştir. Bu gelişmeye yumuşama döneminden kaynaklı düşen ABD-SSCB gerilimi de eklenince, Vaşington ve Ankara'nın birbirine bağımlılığı hafiflemiştir. Kendine daha fazla hareket alanı yaratabilecek hale gelen Türkiye, kalkınma yardımları konusunda Sovyetler Birliği'yle belli ölçülerde işbirliğine giderek ilişkilerini bir nebze normalleştirebilmiştir. Yumuşama dönemini söz konusu gelişmelerin yaşanmasına yarattığı uygun ortamda, Ankara eskiye nazaran daha belirgin bir öncelik skalası çerçevesinde dış politika hedeflerini takip etmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the how the Turkish-American relations altered after the Johnson letter. Referring to US-Turkey association as a“troubled alliance”, this research studies how a once middle-power and a superpower sought cooperation along common interests and how they managed to carry on with their partnership when disagreed. Turkey, as a country whose priority had been to guarantee military aid and development assistance while trying to survive at the onset of the Cold War, sought close ties with the US. It also aspired to balance the hard security threat stemming from the Soviets. Washington capitalized on supporting Turkey thanks to its geostrategic importance as Ankara served as the protector of NATO's Southeastern flank. However, when the Cyprus issue arose as a major point of discord and the relations reached rock bottom by the Johnson Letter, in addition to few other crises stemming from the Cold War atmosphere, Turkey's single-minded reliance on the US started to diversify. As Ankara's foreign policy maneuverability was surging, it adjusted its development aid flow and normalized its ties with the Soviets to a certain extent. The détente period was catalyst for a new Turkish foreign policy trajectory as the tension between Washington and Moscow had been reduced, it served more space for Ankara to navigate on its own course of interests.