İlköğretim okulu öğretmenlerinin okullarındaki gelişme ihtiyacına ilişkin görüşleri (Konak ilçesi örneği)
The opinions of the elementary school teachers about the needs of improvement at their schools (Konak district exemplar)
- Tez No: 162633
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
IX ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin okullarındaki gelişim ihtiyacına yönelik düşüncelerini belirlemek böylelikle de öğretmen görüşlerine göre ilköğretim okullarında hangi alanlarda ne türlü gelişime ihtiyaç olduğunu ortaya çıkarmaktır. İlköğretim okullarının hangi alanlarda, ne tür gelişime ihtiyaç duydukları ortaya çıkarıldığında, sorunlara yönelik çözüm yollarının belirlenip, uygulamaya hangi alanlardan başlanacağına dair ipuçları elde edilebilecektir. Böylece ilköğretim okullarımızın geliştirilmesine yönelik çalışmalar, rastlantısal değil, akılcı ve uygulanabilir olacaktır. Araştırmanın evrenini, 2004-2005 öğretim yılında İzmir ili Konak İlçesinde ikinci kademe sınıfları bulunan resmi ilköğretim okullarında görevli 4481 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“İlköğretim okulları gelişme ihtiyacı ölçeği”ile toplanmıştır. Ölçeğin güvenilirlik katsayısı a =0,9534 olarak bulunmuştur. Araştırmada kullanılan ölçek iki bölümden oluşmaktadır. Ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler sınıflandırmalı olarak yer almaktadır. Ölçeğin ikinci bölümünde veriler, 5'li Likert türünde hazırlanmış maddelerle toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi (One Way Anova), t testi, ve Scheffe, Tukey, Dunnett anlamlılık testleri kullanılmıştır. Anlamlılık testlerinin hepsinde alpha değeri ar =0,05 düzeyinde kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bazı sonuçlar aşağıda sunulmaktadır: 1. İlköğretim okullarında görevli öğretmenler, örgütlenme, denetim ve okul veli ilişkileri alanlarını“az”düzeyde yeterli görmektedirler. Öğretmen görüşlerine göre bu alanlarda gelişme ihtiyacı bulunmaktadır. 2. İlköğretim okullarında görevli öğretmenler okullarını fiziki durum, öğretim programlan, yönetim, öğretmenlik mesleği, bütçe, öğretim etkinlikleri ve okul iklimi alanlarında“orta”düzeyde yeterli bulmaktadır. Öğretmen görüşlerine göre bu alanlarda gelişme ihtiyacı bulunmaktadır. 3. Öğretmen görüşlerine göre en çok gelişme ihtiyacı örgütlenme alanında, en az gelişme ihtiyacı ise yönetim alamnda hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to identfy the opinions of the elementary school teachers about the needs of improvement at their schools and so to search out what kind of improvements are needed and in which fields they are needed. When those necessities are found out, the resolutions of the problems would be specified and the clues about in which field the application to be started could be gained. In this manner; the studies for the devolepment of the elemantary schools won't be casually but will be reasonable and practical. The population of this study consists of 4481 teachers who are working at elemantary schools which have also 6th to 8th classes in Konak district of İzmir in the educational year of 2004 - 2005. Datas are gathered by the means of“the measure of needs for elemantary school improvement”prepared by the researcher. The reliability coefficient of the scale is found as a- 0,9534. The measure which is used in the research consists of two parts. In the first part of the measure personal information is stated. This information is given by classification. The datas in the second part are gathered by the items that are specified by the pentagonal Likert. For the resolution of datas; percantage, frequency, arithmetical average, standart deviation, one way anova, t test, Scheffe, Tukey, Dunnett tests are used. In all these tests alpha value is accepted at level a =0,05. Some of the conclusions that are obtained from this research is given below: 1. The teachers working at elementary schools find the fields of organisation, audit and school - parents relations sufficient at“poor”level. In the teachers' point of views there is a necessity of development in those fields. 2. The teachers working at elementary schools find their schools suficient at“medium”level in the fields of physical conditions, curriculums, administration, profession of teaching, budget, educational activities and school climate. According to the teachers, there is a necessity of development in those fields. 3. To the teachers, the necessity of development is perceived mostly in the field of organisation and least in administration.