Ortaöğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme güçleri ve öğrencileri etkileyen eleştirel düşünme faktörleri: Düzce ili örneği
High school students' critical thinking and the critical thinking factors which affect students: Düzce province sample
  1. Tez No: 162647
  2. Yazar: ŞULE AY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
XX ÖZET Ortaöğretim Öğrencilerinin Eleştirel Düşünme Güçleri Ve Öğrencileri Etkileyen Eleştirel Düşünme Faktörleri ( Düzce İli örneği ) Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme güçlerini ve eleştirel düşünmelerini etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme gücü ve eleştirel düşünmenin alt boyutları ile cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, okul türü, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu ve ailenin aylık geliri arasında önemli farklılıklar olup olmadığı ve ortaöğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme güçleriyle eleştirel düşünmeyi etkileyen faktörler arasında ne gibi ilişkilerin olduğu araştırılmıştır. Bu betimsel araştırmada veriler 1739 lise öğrencisinden“Watson-Glaser Eleştirel Akıl yürütme Gücü Testi”(.66) ve“Eleştirel Düşünmeye Yönelik Tutum Ölçeği”(.83) ile toplanmıştır. Veri analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, t istatistiği, tek yönlü varyans analizi, Scheffe ve LSD testleri ile pearson çarpım momentler katsayısı yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre eleştirel düşünme gücünün, araştırmanın tüm bağımsız değişkenlerinden (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, okul türü, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu ve ailenin aylık geliri) çeşitli düzeylerde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
XXI ABSTRACT High School Students' Critical Thinking and The Critical Thinking Factors Which Affect Students (Düzce Province Sample) The purpose of this research is to reveal high school students' appraisal of critical thinking and the critical Ihinking factors which affect students. It has also been searched whether there are important differences between high school students' appraisal of critical thinking and the sub-dimensions of critical flunking with gender, age, grade level, type of school, mother's educational state, father's educational state and monthly income of the family or not. And it has also been searched what kind of relationships exist between high school students' appraisal of critical thinking and the critical thinking factors which affect the students. t Sample included randomly selected (n=1379) high school students by data was collected“Watson-Glaser Critical Thinking Apraisal Test”(.66) and“Critical Thinking Attitude Scale”(.83). In data analysis, arithmetic mean, standard deviation, t statistics, analysis with single direction, Scheffe and LSD tests and the coefficient of pearson product momentum method were employed. Findings revealed that the critical tiiinking is affected by all of the independent variables of the research (gender, age, grade level, type of school, mother's educational state, father's educational state and monthly income of the family or not) at different levels.