Sualtı seramik buluntuların restorasyon ve konservasyon uygulamaları
Restoration and conservation applications of underwater ceramic finds
  1. Tez No: 226350
  2. Yazar: ELİF GÜVEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üzerinde çalışılacak eser hakkında geniş bilgi sahibi olmak, yapıldığı dönemin teknolojik düzeyini, sosyal yaşamını, objelerin ne amaçla yapıldığını ve nasıl kullanıldıklarını bilmek başarılı bir konservasyon için vazgeçilmezdir.Bu çalışmada öncelikle Anadolu'da deniz ticaretinin tarihsel gelişimine değinilmiştir. Ardından sualtı arkeolojisinin dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi incelenmiş ve ülkemizdeki sualtı arkeolojisi araştırmaları ve eğitimi değerlendirilmiştir. Yine Türkiye'deki kazısı tamamlanmış batıkların tarihi, yükleri ve kazı süreçleri gibi konularla ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölüm sualtı seramik eserlerin restorasyon ve konservasyonları ile ilgili teknik bilgiler içermektedir. Kısaca seramik konservasyonu gelişiminin incelenmesinin ardından seramiğin bozulma nedenleri açıklanmıştır. Bu bölümün sonunda, konservasyon sürecinin nasıl işlediği, başarılı bir konservasyon için gerekli yöntemler ayrıntılarıyla incelenmiştir.Son olarak, INA'nın (Institute of Nautical Archaeology) Türkiye'de yürüttüğü batık kazılarından seçilen seramik buluntuların INA Bodrum Konservasyon Laboratuarı'nda gerçekleştirilen konservasyon ve restorasyon uygulamaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having comprehensive information on an artwork that will be studied, such as technological and social status of its creation date, the aim of its creation and usage, is indispensable for a successful conservation.In this study, the historical development of maritime commerce on Anatolia was mentioned initially. Afterwards, in addition to the evolution of underwater archaeology around the world and Turkey, education and research on underwater archaeology in Turkey was investigated as well. Moreover, information on the dates, freights, and excavation process of completed shipwreck excavations in Turkey were also given.Second section contains technical information on the restoration and conservation of underwater ceramic finds. Concisely, following the investigation of the development of ceramic conservation, reasons of ceramic corrosion were explained. At the end of this section, detailed investigations were made on conservation process flow and required methods for a successful conservation.Eventually, restoration and conservation applications, which were performed at the INA Bodrum Conservation Laboratory, on the ceramic findings obtained from INA (Institute of Nautical Archaeology) coordinated shipwreck excavations in Turkey are explained.