Coursebook evaluation in foreign language teaching: A case study on 'Easy English'
Yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi: Örnek olay incelemesi 'Easy English'
  1. Tez No: 162703
  2. Yazar: MUSTAFA KEREM KOBUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
ÖZET Bu çalışma, Easy English ders kitabı üzerinde örnek bir çalışma sunarak, ders kitabının ve yardımcı materyallerin dil öğretimindeki rolünü tanımlamayı ve açıklamayı hedeflemektedir. Ayrıca İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda ders kitabının hedef dildeki tek materyal ve kaynak olduğu ve yabancı dil öğretiminde çok önemli olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Bu yüzden, bu derece önemli bir materyalin seçiminde öğretmenler çok titiz davranmalıdır. Bu çalışma öğretim müfredatı ve izlencesini destekleyen ve ona katkıda bulunan bir ders kitabına sahip olmanın ne kadar önemli olduğu gerçeğini kanıtlamayı hedeflemektedir. Bu çalışma ayrıca İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda ders kitabının öğrencilerin dil öğrenmedeki amaçları, ilgi ve ihtiyaçları, yaşlan, seviyeleri ve geçmiş yaşam bilgileri göz önüne alınarak hazırlanmaları gerektiğini ve ders kitabının temel dil becerilerini öğrencilerin iletişimsel yetilerini geliştirmeye yönelik olarak birleştirilmiş bir şekilde geliştirmesi gerektiğini kanıtlamayı hedeflemektedir. Ders kitabının İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği ortamlarda çok önemli bir yere sahip olduğu gerçeğine dayanarak bu çalışmada şu sorular araştırılmıştır:“Yabancı dil öğretim sınıflarında kullanılan müfredat, izlence, ders kitabı, ve destekleyici materyaller nasıl olmalıdır?, Ders kitapları nasıl hazırlanmalıdır? Ders kitabında dil öğeleri nasıl sunulmalıdır?, Ders kitabının en uygun formu nedir?, Ders kitabı değerlendirirken (seçerken) kullanılacak ölçütler nelerdir?”. Bu çalışma öğretmenlere bir ders kitabını fiziksel özellikleri ve içeriğinin dilin iletişimsel olarak öğretilmesine uygunluğu açısından değerlendirirken nesnel bir yol sunmak için hazırlanmıştır (Easy English ders kitabı üzerinde de örnek bir çalışma hazırlanmıştır. Bir ders kitabını nesnel olarak değerlendirebilmek için çeşitli bilimsel kaynaklara başvurularak bir nesnel ders kitabı değerlendirme kontrol listesi hazırlanmıştır. Ayrıca bu kontrol listesi devlet ilköğretim okullarında çalışan veIll yedinci sınıflarda Easy English 7 ders kitabını kullanan İngilizce öğretmenlerine kitabı değerlendirmeleri için verilmiştir. Ayrıca bir tane anket de nesnel ders kitabı değerlendirme kontrol listesi ile paralel olarak öğrencilerin öznel düşüncelerini almak için hazırlanmış ve öğrencilere verilmiştir. Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmaya zemin oluşturan etkenler, çalışmanın amacı, alanı, sınırlılıkları, varsayımları, ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde dil öğretim ve öğrenim süreci ve dil becerilerinin birleşik bir şeklide öğretiminin önemi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.. Temel dil öğretim yöntemleri içerdikleri izlence türleri, dil öğretim materyalleri ve özellikle de ders kitabı ele alınarak detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Üçüncü bölümde yabancı dil öğretiminde ders kitabı değerlendirmesi ve yabancı dil dersinin bileşenleri de dil öğretimindeki yeri ve önemi açısından ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, herhangi bir ders kitabını fiziksel özellikleri ve içeriği açısından değerlendirebilmek için bir nesnel ders kitabı değerlendirme kontrol listesi önerilmiştir. Bu kontrol listesindeki her bir ölçütün ana teması dil öğretimindeki önemi ve yeri gibi açılardan tartışılmıştır. Easy English ders kitabı da bu ölçütlere göre örnekler gösterilerek değerlendirilmiştir. Bu kontrol listesi Samsun'da devlet ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlere verilmiştir. Bu anketten ve öğrenci anketinden elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir ve sonuçlan da tablolar halinde sunulmuştur. Beşinci bölümde araştırmanın sonuç ifadeleri ve diğer çalışmalar için önerileri yer almaktadır. Bu çalışmada üç tane ek vardır. Birinci ek Nesnel Ders Kitabı Değerlendirme Kontrol Listesini içermektedir. İkinci ekte öğrencilere uygulanan anket sunulmuştur. Üçüncü ek ise Easy English 6, 7, 8 serisinden örnekler içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to define and explain the role of coursebook and supplementary materials in language teaching, presenting a case study on Easy English. It is based on the fact that, in EFL situations, coursebook is the only material or source of target language besides the language teacher and that it is a very important material in language teaching. Therefore, the teachers should be meticulous about the choice of such an important material. This study aims to confirm how important it is for a successful teaching-learning process to have a coursebook that supports and contributes to the curriculum and syllabus. The study also aims to prove that in EFL situations the coursebooks should be designed according to the learners' aims, needs, interests, age, level, and background etc. and should develop language skills integratively to develop students' communicative competence. Considering the fact that a coursebook has a crucial role in EFL contexts, the answers to the following questions have been searched in this study;“How should the curriculum, syllabus types, coursebooks, and supporting materials used in an EFL classroom be?, How should coursebooks be designed?, How should the language items be presented in the textbooks?, What is the most appropriate form of a textbook?, How should language teachers choose coursebooks?, What are the criteria in evaluating, (choosing) coursebooks?”. This study has been conducted to suggest an objective way for language teachers about how to evaluate a coursebook in its physical features and content in terms of its appropriateness to teaching language communicatively (A case study is done on Easy English). An objective coursebook evaluation checklist has been developed from various scientific sources to be able to evaluate any coursebook objectively. It is also given to language teachers in State Primary Schools who use Easy English 7 in seventh grades Furthermore, a questionnaire has also beenprepared in parallel with this checklist and given to the students to get their subjective ideas. This study consists of five chapters. The first chapter attempts to present background to the study, aim, assumptions, scope, and method of the study. The second chapter reviews language teaching and learning processes and the importance of integrative teaching of language skills. Major language teaching methods have also been discussed with special reference to their view of syllabus design and view of instructional materials, and especially coursebooks. The third chapter discusses coursebook evaluation and the components of a language course in terms of their place and significance in foreign language teaching. In chapter four, an objective coursebook evaluation checklist has been suggested to evaluate any language teaching coursebook in terms of its physical characteristics and its content. The theme of each criterion in the checklist has been discussed in terms of its place and significance in language teaching. The coursebook Easy English has also been evaluated according to these criteria by also presenting samples. This checklist has been given to language teachers using this coursebook in state primary schools in Samsun. Furthermore, the results of this questionnaire and the students' questionnaire have also been analyzed and have been also presented in Tables. Chapter five presents the conclusion to this study and presents further remarks. There are three appendices of this study. The Objective Coursebook Evaluation Checklist is the first appendix. The Student's Questionnaire is the second appendix. The last one presents sample pages from Easy English series 6, 7, 8.