Exploring english language instructors' perspectives on digital coursebook implementation: Insights for digital coursebook design and instruction
İngilizce öğretim görevlilerinin dijital ders kitabı uygulamasına ilişkin bakış açılarını keşfetmek: Dı̇jı̇tal ders kı̇tabı tasarımı ve öğretı̇mı̇ne yönelik öngörüler
  1. Tez No: 822699
  2. Yazar: HATİCE DAL
  3. Danışmanlar: DR. ELİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce Öğretim Görevlilerinin Dijital Ders Kitabı uygulamasına ilişkin bakış açılarını ve Dijital Ders Kitabı kullanmanın faydaları ve yetersizliklerini ortaya çıkarmaktır. Nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması uygulanmıştır. Uygun örnekleme kullanılmıştır. Çalışmaya özel bir üniversitede görev yapan 15 İngilizce Öğretim Görevlisi katılmıştır. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. MAXQDA kullanılarak yedi tema ve kodları oluşturulmuştur. Bulgular, katılımcıların çoğunun dijital ders kitaplarını çağın gerekliliği olarak gördüğünü göstermiştir. Katılımcılar ara yüzün dijital ders kitaplarının verimliliğini etkileyen önemli bir faktör olduğunu belirtmişlerdir. Birçok katılımcı dijital ders kitaplarının olumsuz yönlerinden birinin teknik sorunlar olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca katılımcılar, ders kitabına sahip olmayan öğrencilerin ilgisini çekmenin dijital ders kitaplarının olumlu yönlerinden biri olduğunu iddia etmişlerdir. Katılımcılar, dijital ders kitabının etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını öğretmek için eğitim verilmesini önerdiler. Dijital Ders Kitabın dizaynı ve öğretimi için öneriler geliştirildi. Bunlar; teknoloji entegrasyonu ve dijital ders kitaplarının bütünleştirilmesine yönelik öğretmen yetiştirme ve geliştirme, dijital ders kitaplarından en iyi şekilde yararlanmak için sınıfta teknolojik olanakları sağlama, dijital ders kitaplarının etkililiğini belirlemeye yönelik değerlendirme prosedürünü gerçekleştirme, yayınevleri ile iletişim halinde olarak geri dönütler vererek dijital ders kitaplarını gözden geçirilmesini sağlama ve kullanıcı dostu ara yüz tasarlama ve özel ihtiyaçları olan öğrencilere hitap eden dijital ders kitapları dizayn etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the perspectives of English language instructors Digital Coursebook implementation and to unpack the benefits and limitations of using Digital Coursebook. A single case study in qualitative research design was employed. The sample was chosen by convenience sampling. 15 English instructors who are working at a private university attended the study. Semi-structured interview was applied to collect data. Seven themes and their codes were formed utilizing MAXQDA. The findings indicated most of the instructors regarded digital coursebooks as meeting the necessity of the time. The instructors stated interface is a significant factor affecting the efficiency of digital coursebooks. Several instructors verbalized one of the negative aspects of digital coursebooks is technical problems. Also, instructors asserted engaging students who don't have the coursebook is one of the positive aspects of digital coursebooks. Most of the participants uttered that digital coursebooks have positive effects on students' motivation. More than half of the instructors demonstrated negative attitudes toward fully digitized teaching setting. Participants suggested teacher trainings for teaching digital coursebook how to use effectively. Insights for Digital Coursebook design and instruction were developed accordingly. They are follows: teacher training and development for technology integration and incorporating digital coursebooks, providing technological facilities in the classroom to make the most benefit of digital coursebooks, performing evaluation procedure for designating the effectiveness of digital coursebooks, being in communication with publishing houses to forward feedback to make them revise digital coursebooks and designing user-friendly interface and catering to learners with special needs.