Teaching English through content-based instruction in elementary schools
İlköğretim okullarında içerik temelli İngilizce öğretimi
  1. Tez No: 162702
  2. Yazar: CEYLAN YANGIN ERSANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmada İçerik Temelli Öğretimin geleneksel yabancı dil öğretim metotlarına kıyasla İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen ve gerçek başlangıç düzeyinde olmayan İlköğretim okulu altıncı sınıf öğrencilerine İngilizce öğrenmelerindeki etkililiği araştırıldı. Araştırma için rastlantısal olarak iki grup seçildi. Deneysel grup İçerik Temelli dil öğretim yöntemleriyle hedef dili öğrenirken deney grubu hedef dili geleneksel yöntemlerle öğrendi. Her iki gruptaki öğrencilere her konunun sonunda öğrencilerin dil kullanımındaki basanlarım sınayan dört test ve onbeşinci haftanın bitiminde bir son test uygulandı. Bu testlerden elde edilen veriler istatistiksel analiz programı olan Mann- Whitney U Testleri ile analiz edildi. Öğrencilerin dilbilgisel ve kelime yetilerindeki başarılarının yanı sıra, okuma ve yazma becerilerindeki başarılan ölçüldü ve karşılaştırıldı. Testlerin sonuçlan her iki grubun ortalama basan puanlan arasında her dil becerisi için istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu ortaya koydu; ayrıca grupların genel başarısında da anlamlı bir fark bulundu. Bu bulgulara dayanarak, İçerik Temelli Dil Öğretiminin İngilizce öğretiminde geleneksel dil öğretim yöntemlerine kıyasla daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study the effectiveness of Content-based instruction in teaching English to sixth-graders who are false beginner EFL students as compared to traditional foreign language teaching methods has been investigated. Two groups have been chosen randomly for the experiment. The experimental group has been exposed to the target language through Content-based language instruction, whereas the control group has been exposed to the target language instruction through traditional methods. The students in both groups have been given four achievement tests at the end of each topic, and a final test at the end of the fifteenth week. The data obtained from these tests have been analyzed through a statistical analysis program, Mann- Whitney U Tests. Students' success in writing skills, reading skills, grammatical competence, and vocabulary knowledge have been assessed and compared. The results of the tests have revealed that there is a statistically significant difference between the mean scores of both groups in each language skill, and also a significant difference has been found in their overall success. Based on these findings, Content-based language instruction can be said to be more effective in teaching English than traditional language teaching methods.