Optimal portföy seçimi ve İMKB tekstil sektörü firmalarına ait bir uygulama
Optimal portfolio selection and application of İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 230563
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF YÜKSEL AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yönden kalkınmalarını sağlamada en önemli faktörlerden biri sermayedir. Ülke içindeki tasarrufların etkin, verimli ve karlı yatırım alanlarına yönlendirilmesi, ekonomik kalkınmanın hızlanmasını sağlayacaktır. Bu aşamada sermaye piyasaları devreye girmektedir. Bireysel ya da kurumsal yatırımcıların tasarruf birikimlerini sermaye piyasalarında kullanmaya başlamaları ile portföy ve portföy yönetimi teknikleri ve modellerine duyulan ilgi ve ihtiyaç artmıştır. Günümüz sermaye piyasalarının karmaşık yapısını anlayabilmek ve bu alanda faaliyette bulunan kişi ve kuruluşlara yardımcı olmak amacıyla, çeşitli teorik modeller geliştirilmiştir. Piyasada işlem gören menkul kıymetlerin, risk ve kazançları arasındaki ilişkilerin ve bunları etkileyen faktörlerin, belli basitleştirmeden hareketle genel bir açıdan ele alınması, bu teorik modellerin odak noktasını oluşturmaktadır. Amaç yatırımcıyı doğru yola yönlendirmek ve mümkün olduğu kadar yatırımın riskini azaltarak, daha fazla kazanç sağlamanın bir yolunu bulmaktır. Bu çalışmada , yatırımcının ?maksimum fayda sağlamak için hangi menkul değere yatırım yapılmalıdır? sorusuna cevap aranmaktadır. Bunun için portföy teorilerinden Modern Portföy Teorisi ele alınacak ve İMKB' de işlem gören Tekstil Sektörü'ne ait hisse senetleri ile bir portföy çalışması yapılacaktır. Seçilen bazı alternatif portföyler, Markowitz Farklılaştırma Modeli'ne göre değerlendirilerek etkin portföyler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Capital is one of the most important factor providing the developing countries through economic development. Savings in a country are directed to active, productive and profitable investment fields, this provides economic development accelerated. At this stage, capital market is put into use. The techniques of portfolio management and the need for portfolio models have increased by the time individual and organizational investors starting to use their savings. Different kinds of theoric models are developed to understand complex structure of nowadays capital markets and to help individuals and organizations that work in this field. The relation between risk and income and the factors that effect stocks and bonds trading form the focus point of these theoric models. The aim is to direct the investors to the right way and to find solution for earning more by decreasing the risk of investment. In this study the question of ?which stocks and bonds must the investor select to get the maximum use??. is searched. For this, Modern Portfolio Theory will be discussed and the study will be done with the stocks that are traded Istanbul Stock Exchange Market Textile Sector. Optimum portfolios will be determined after some chosen alternative porfolios are evaluated according to Markowitz Diversification Model.