Context-sensivity of knowledge ascriptions
Bilgi atıflarının bağlam duyarlılığı
- Tez No: 162760
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
KISA ÖZET Bilgi Atıflarının Bağlam Duyarlılığı Burcu Erciyes Bu tez çalışması, bilgi felsefesi tartışmalarında son dönemde ön plana çıkmış olan bağlamsalcılık teorisi üzerinedir. Bağlamsalcılık teorisinin temel iddiası bilgi atıflarının doğruluk değerlerinin değerlendirildikleri bağlama göre değişmesidir. Bu tezin amacı, bilgi atıflarının bağlama duyarlı olmasını gerekçelendirme standartlarının bağlama duyarlı olmasına dayandıran kimi bağlamsalcılara sağlam bir zemin hazırlama girişimidir. Bu maksatla, ilk olarak bağlamsalcılık teorisinin ne olduğundan ve bu teorinin üzerine inşa edildiği kimi varsayım ve iddialardan bahsettikten sonra gerekçelendirme standartlarının bağlama duyarlı olup olmadığını araştırıp, böyle olduklarına inanmak için iyi nedenlerimiz olduğunu savundum. Son olarak da, bilgi atıflarının bağlama duyarlı olmasını gerekçelendirme standartlarının bağlama duyarlı olmasının zorunlu bir sonucu olduğunu iddia eden bağlamsalcıların kimi koşullar yerine getirildiği taktirde bu çıkarımı yapmakta haklı oldukarını savundum. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Context-sensitivity of Knowledge Ascriptions by Burcu Erciyes The present thesis is about contextualism which is prominently discussed in the literature of contemporary epistemology. The main claim of the theory of contextualism is that truth values of knowledge ascriptions depend on the context in which knowledge assessment is made. The aim of this thesis is to provide a proper ground on which certain contextualists who claim that context-sensitivity of truth values of knowledge ascriptions follows from the context-sensitivity of standards of justification rest. In doing this, first I briefly expose the theory of contextualism and discussed some assumptions and claims that the theory is built on. Then, I examined whether justification is context-sensitive or not and claimed that we have good reasons to believe that it is so. Lastly, I argued that contextualists may be right about deriving context-sensitivity of knowledge ascriptions from context-sensitivity of standards of justification if some conditions are satisfied. VI