Tüketicilerin çevre dostu ürün değerlendirmelerine ilişkin bir araştırma
A research on consumer's evaluations about environmentally friendly product
- Tez No: 657585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BURUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çevresel problemler içinde yaşadığımız çağın önemli sorunlarından birisi haline gelmiştir. Bu sorunlar tüketiciler, işletmeler, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları gibi birçok taraf için daha fazla ilgilenilen bir alan olmuştur. Özellikle çevreye duyarlı ve bilinçli tüketiciler çevre dostu satın alma davranışları ile çevresel konulara hassasiyetlerini davranışsal olarak da göstermektedirler. Tüketicilerin çevresel konulardaki hassasiyeti işletmeleri de çevre dostu ürünler ve uygulamalar geliştirmeye yöneltmiştir. Firmaların rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri açısından çevre dostu ürünleri tercih eden bireylerin beklentilerini ve kaygılarını dikkate almaları gerekmektedir. Bu nedenle tüketicilerin çevre dostu ürünleri alma niyetlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi, tüketici davranışlarının anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda çalışmada çevre dostu marka imajı, çevre dostu marka bilgisi, algılanan değerler, çevre dostu marka deneyimi, çevre dostu ürünlere yönelik tutum ve çevre dostu ürünlere güven değişkenlerinin çevre dostu ürün satın alma niyetine olan etkisini çevre dostu ev ve temizlik ürünleri kategorisinde yer alan ürünler dikkate alınarak incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da yaşayan 18 yaş ve üzerindeki katılımcılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci sonunda 395 adet kullanılabilir anket formu elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların çevre dostu ürünlere yönelik marka bilgisinin, marka imajının, marka deneyimlerinin, markalara ilişkin algıladıkları değerlerinin, güvenlerinin, satın alma niyetlerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ancak, katılımcıların çevre dostu ürünlere yönelik tutumlarının orta düzeyin üzerinde olduğu gözlenmiştir. Katılımcıların çevre dostu ürün satın alma niyeti ile çevre dostu ürünlere yönelik marka bilgisi, marka imajı, marka deneyimi, algılanan değerler, güven ve tutum arasında anlamlı, pozitifi yönlü ve güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have become one of the most important problems of our age. These problems have become an area of more interest for many parties such as consumers, businesses, public administrators, non-governmental organizations. In particular, consumers who are sensitive to environmental issues and consciously display their environmentally friendly purchasing behavior and sensitivity to environmental issues in a behavioral way. Consumers' sensitivity to environmental issues has led businesses to develop environmentally friendly products and applications. Companies should take into account the expectations and concerns of individuals who prefer environmentally friendly products in order to survive in the competitive environment. For this reason, it is important to examine the factors that affect consumers' intention to purchase environmentally friendly products in terms of understanding consumer behavior. In this context, in this study, the effect of environmentally friendly brand image, brand knowledge, perceived values, brand experience, attitudes and trust on environmentally friendly purchasing intention of consumers in the context of environmentally friendly household and cleaning products. The research was carried out on participants aged 18 and over who are living in Istanbul. At the end of the data collection process, 395 usable questionnaires were obtained. The data obtained were analyzed with SPSS software. As a result of the study, it was determined that the environmentally friendly brand knowledge, brand image, perceived values, trusts, brand experiences and purchasing intentions of participants towards were at a medium level. However, it was observed that the attitudes of the participants towards environmentally friendly products were above the medium level. A meaningful, positive and strong relationship has been found between the participants' intention to purchase environmentally friendly products and brand information, brand image, brand experience, perceived values, trust, attitude towards environmentally friendly products.