Combining theoria and virtuous activity in the best possible life according to Aristotle
Aristoteles'in düşüncesinde theoria faaliyeti ile etik erdemlerin mümkün olan en iyi hayatta birleştirilmesi
- Tez No: 162761
- Danışmanlar: PROF.DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
KISA ÖZET Aristoteles'in Düşüncesinde Theoria Faaliyeti ile Etik Erdemlerin Mümkün Olan En İyi Hayatta Birleştirilmesi Sanem Soyarslan Bu tez çalışması, Aristoteles'in Nikomakhos'a Etik isimli eserindeki eudaimonia görüşüyle ilgili olarak John Ackrill tarafından ortaya konan bir soruna çözüm getirmek amacındadır. AckrilPe göre Aristoteles, bize theoria faaliyetiyle etik erdemlerin mümkün olan en iyi hayatta nasıl birleştirilebileceğine dair bir yol önermediği için,“insan için mümkün olan en iyi hayat nedir?”sorusuna da yeterli bir cevap veremez. Bu çalışma, Aristoteles'in düşüncesinde theoria faaliyeti ile etik erdemlerin mümkün olan en iyi hayatta nasıl birleştirilebileceğine dair bir yol önermeye yönelik bir girişimdir. Çalışmamın başlıca amacı, theoria faaliyeti ile etik erdemlerin mümkün olan en iyi hayatta phronesis'm. rehberliğinde nasıl birleştirilebileceğini göstermek ve bu doğrultuda bir birleştirme ilkesi önermektir. Bu nedenle çalışmamda phronesis'i ele almaya ve insan pratiği söz konusu olduğunda phronesis'in. ne kadar merkezi bir yere sahip olduğunu göstermeye çalıştım. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Combining Theoria and Virtuous Activity in the Best Possible Life According to Aristotle by Sanem Soyarslan The present thesis is an attempt to offer a solution to a problem raised by John Ackrill concerning a specific aspect of Aristotle's account of eudaimonia in Nicomachean Ethics. According to Ackrill it is because Aristotle does not provide us with a recipe for combining theoria and virtuous action in the best possible human life that he cannot give a satisfactory answer to the question“What is the best life for a man to lead?”This study is an endeavor to present a way for combining theoria and morally virtuous action in the best possible life according to Aristotle. My main goal has been to show how theoria and morally virtuous action can be combined in the best possible life by the guidance of phronesis (practical wisdom), and to offer a principle of combination in line with this. Thus I tried to give a picture of phronesis and present its central role as far as human praxis is concerned.