Halk bilimi-eğitim ilişkisi ve ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarının halk bilimi içeriği açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Folklore-education relationship and the comperative analysis of Turkish course books in primary school at second stage in terms of content
  1. Tez No: 162775
  2. Yazar: ÖMER YILAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk bilimi-eğitim ilişkisini ortaya koyarak, bugün okutulan ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarının halk bilimi içeriğini tespit etmek ve karşılaştırmalı olarak incelemektir. 6-7-8. sınıflar için yazılan 3'er farklı yayınevinden toplam 9 Türkçe ders kitabı incelenerek karşılaştınlmıştır. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Türkçe öğretiminin genel ilkeleri, Türkçe öğretiminde günümüzde yaşanan sorunlar, Türkçe ders kitaplarında bulunması gereken nitelikler ve Türkiye'de ders kitaplarının nasıl hazırlanacağını belirleyen resmî mevzuat ile bu kitapları okuyacak öğrencilerin gelişim özelliklerine kuramsal altyapı olarak değinilmiştir. Birinci bölümde, eğitimde halk biliminin verilerinden nasıl yararlanılabileceği ve halk biliminin eğitim bakımından önemi üzerinde durulmuştur, ikinci bölüm incelemeye ayrılmış, üçüncü bölümde kitaplarda yer alan halk bilimi unsurları olduğu gibi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is revealing the folklore-education relationship and finding out the folklore content of Turkish course books studied in primary schools at second stage and to analyze them comperatively. The study consists of three parts, in the introduction part general principles of Turkish education, problems faced in Turkish education in our time, the qualities that should be present in Turkish course books and the formal laws which form how these boks should be prepared and the students who will read these books have been mentioned here theoretically. in the fîrst part, how the datas of the folklore could be benefited and the importance of the folklore in terms of education have been handled. The third part is for analysis and hı this part the folklore elements in the books have been given as they are.