The relationship between metalinguistic knowledge and foreign language proficiency
Metalinguistik bilgi ve yabancı dil yeterliliği arasındaki ilişki
  1. Tez No: 162780
  2. Yazar: SAVAŞ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ METALİNGUİSTİK BİLGİ VE YABANCI DİL YETERLİLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Savaş YEŞİLYURT DANIŞMAN: Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER 2005 SAYFA: 94 JÜRİ: Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER Yrd. Doç. Dr M. Yavuz KONCA Yrd. Doç. Dr. Selma ELYILDIRIM Bu çalışma İngiliz Dili Eğitimi öğrencilerinin metalinguistik bilgileri ile yabancı dil yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Metalinguistik bilginin dilin gerçek kullanımındaki rolü ve öğrencilerin dili kullanımlarında bu bilgiye ulaşma seviyeleri araştırılmıştır. Bu amaçla, Atatürk Üniversitesi, Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı'ndan 43 hazırlık sınıfı öğrencisine, metalinguistik bilgilerini ve değişik dil becerilerindeki yeterliliklerini ölçen testler uygulanmıştır. Katılımcıların her iki tür testteki performansları, uygulamalar bitiminde istatistiksel olarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulguları metalinguistic bilginin deneklerin yabancı dil yeterliliklerinde önemli bir rol oynamadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONSHIP BETWEEN METALINGUISTIC KNOWLEDGE AND FOREIGN LANGUAGE PROFICIENCY Savaş YEŞİLYURT SUPERVISOR: Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER 2005- PAGE: 94 JURY: Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER Assist. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA Assist. Prof. Dr. Selma EL YILDIRIM This study was designed to identify the relationship between metalinguistic knowledge and foreign language proficiency of ELT students. The role of metalinguistic knowledge in the actual use of language; and, the levels of success of the students in accessing to such knowledge at the time of language use were investigated. For this purpose, tests measuring the metalinguistic knowledge and proficiency levels of students in different linguistic skills were administered to 43 preparatory class students from the ELT Department of Kâzım Karabekir Education Faculty of Atatürk University. At the end of the administration, the performances of these participants in both types of tests were analyzed and compared statistically. The findings of this study showed that metalinguistic knowledge has no significant roles in foreign language proficiencies of the subjects.