Sivil toplum örgütlerinin siyasal iktidar üzerine etkileri
Influences of civil society on political power
  1. Tez No: 162782
  2. Yazar: FATİH ERTUGAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN SİYASAL İKTİDAR ÜZERİNE ETKİLERİ Fatih ERTUGAY Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ayhan DÖNER 2005-VHI+158 Sayfa Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ayhan DONER Doç. Dr. Şükrü YDLDIZ Doç. Dr. Nihat BULUT Siyasal iktidar karşısında sivil toplumun ayrı bir alan olarak ortaya çıkmasının kökeni kentleşme ile başlayan sürece bağlanmaktadır. Başlangıçta devletle özdeşleştirilen bu kavram zamanla değişime uğrayarak devlet karşısında olarak algılanmaya başlamıştır. Sivil toplum olgusunun günümüze kadar gelen seyrinde ise, değişmeyen tek kriterin devlet-toplum karşıtlığı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada sivil toplum kavramının Antik Yunandan günümüze değişimi üzerine durulmaktadır. Değişimin, sosyal hareketlerin artışı ve farklılıkların kamusal alanda kendilerini politik anlamda ifade etmesine bağlı olarak gerçekleştiği belirtilmektedir. Yapılan bu çalışmada özetle varılan sonuçlar şunlardır: Son zamanlardaki gelişmelere paralel olarak demokrasinin pekişmesi için sivil toplumun oluşturulması gereklidir. Aynı zamanda demokrasinin güçlenmesi, sivil topluma ve sivil toplum- devlet ilişkisine önemli etkide bulunmaktadır. Bu etkiler devletin anayasal-kurumsal yapışım ve politikalarını demokratik ölçülerde yeniden ele almayı gerektirebilmekte ve sivil toplumun da ne kadar çoğulcu olabildiğinin sorgulama yolunu açmaktadır. Diğer yandan sivil toplumu oluşturmanın, sadece yasalarla olamayacağı, yasaları bir gecede değiştirmekle bir sonuç elde edilemeyeceği belirtilmektedir. Burada yasalardan daha önemli unsur, sivil toplumu taşıyabilecek bir siyasal kültüre sahip olmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS INFLUENCES OF CIVIL SOCIETY ON POLITICAL POWER Fatih ERTUGAY Supervisor: Assist Prof. Dr. Ayhan DÖNER 2005-Vffl+158 Pages Jury: Assist Prof. Dr. Ayhan DÖNER Assoc. Prof. Dr. Şükrü YELDIZ Assoc. Prof. Dr. Nihat BULUT The reason why the civil society appeared as a separate field opposite the political power is related to the process which started whit urbanization. This concept which was identified one on one with the state at its initial stages has lived through a semantic shift and has started to be perceived as opposition to the state. It is known that the unchanging criterion during the evolution stages of civil society formation up today has been the opposition between state and community. In this research, that insisted on the changing of civil society, from Antique Greek to today. It started that this changing occurring at this time, because of social movements increase and differentiations who identified themselves also in politics, in public sphere. At the end of this research, the results are as fallows: The idea of this formation of a civil society has needed for the enhancement of democracy in parallel to the recent developments. At the same time, the effect of democracy has important effect on civil society and the relationship between civil society and state. These effect can be required that dealing with the constitutional-institutional structure of state and its politics in democratic criterion again and made us examined if civil society is pluralist. However, the formation of a civil society cannot be finalized only via the enactment of certain laws or the modification and the annulment of some legal codes overnight. It be concluded mat the existence of a suitable political culture is more important than the existence of certain laws.