The role of status, status relevance, and in-group identification in group-serving attribution
Statü, statü ile ilgi ve grup ile özdeşleşmenin gruba hizmet eden atıf üzerindeki rolü
- Tez No: 162800
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGE ATACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özet Statü, Statü ile İlgi ve Grup ile Özdeşleşmenin Gruba Hizmet Eden Atıf Üzerindeki Rolü Merve Yenal Bu araştırma Sosyal Kimlik Teorisi'ni baz alarak yüksek ve düşük statüdeki bireylerin olumlu davranışları için yapılan gruba hizmet eden atıfları incelemiştir. Gruba hizmet eden yanlılık üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak, yüksek statüdeki bireylerin statü ile ilgili alanlarda, düşük statüdeki bireylerin ise statü ile ilgisiz alanlarda gruba hizmet eden atıflarda bulunması beklenmiştir. Yüksek statüyü temsil eden 173 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ve düşük statüyü temsil eden 184 Uludağ Üniversitesi öğrencisi dört farklı senaryoda ele alman kişilerin başarısını içsel ve dışsal boyutta değerlendirmiştir. Gruba hizmet eden atıflar, senaryoda anlatılan kişinin statüsü ve sergilediği davranışın statü ile ilgili olup olmamasına göre değişen dört senaryo ile ölçülmüştür. Beklenenin aksine, grupla az yada çok özdeşleşmenin gruba hizmet eden atıflar açısından anlamlı bir fark yaratmadığı bulunmuştur. Hem statü ile ilgili hem de ilgisiz boyutta, düşük statüdeki bireyler kendi gruplarına, yüksek statüdeki bireyler ise düşük statü grubuna hizmet etmiştir. Düşük statüdeki bireyler, kendi gruplarına statü ile ilgili olan boyutta ilgisiz olan boyuta göre daha çok hizmet etmiştir. Yüksek statüdeki bireyler ise düşük statü grubuna statü ile ilgili olan boyutta ilgisiz olan boyuta göre daha fazla hizmet etmiştir. Sosyal Kimlik Teorisi'yle örtüşmeyen bu beklenmedik ama tutarlı sonuçlar başka görüş açılarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract The Role of Status, Status Relevance, and In-group Identification in Group-Serving Attribution by Merve Yenal The present study examined group serving attributions for positive behavior of high and low status individuals based on the assumptions of the Social Identity Theory (SIT). Based on the research on in-group bias, high status individuals were expected to favor their group on the status relevant dimension, whereas low status individuals were expected to favor their group on the status irrelevant dimension. One-hundred and seventy-three Boğaziçi University students representing high status and 1 84 Uludağ University students representing low status attributed the success of people depicted in four vignettes on the internal-external dimension. Group serving attributions were measured by four vignettes that were designed according to the status of the person depicted in the vignette and the relevance of the behavior to the status differential. Contrary to expectations, the study failed to find a significant difference between the high and the low identified individuals in terms of group serving attributions. Both on the relevant and irrelevant dimensions, low status individuals served their own group, whereas high status individuals served the low status group. Low status individuals served their own group on status relevant dimension more than on status irrelevant dimension. High status individuals served the low status group on status relevant dimension more than on status irrelevant dimension. These unexpected but consistent results that are incompatible with SIT are explained by other perspectives. IV