II. Meşrutiyet sonrası basın özgürlüğü ve basına getirilen kısıtlamalar
- Tez No: 162824
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
167 ÖZET II. Meşrutiyet basını, kökleri 1838'e kadar dayanan, büyük ivmesini 1860'lı yıllardan alan bir sürecin son kesitidir. Parlamento, iç ve dış dinamiklerin artan etkisi, partiler arası mücadele, iletişim araçlarındaki gelişim ve nicel artış bu dönemde basın yaşamını belirleyen önemli değişkenlerdir. Bu çalışmada, II. Meşrutiyetin ilanından sonra ortaya çıkan özgürlük ortamı, meydana getirdiği sonuçlar, bunun akabinde getirilen baskı ve kısıtlamalar, özellikle İttihat ve Terakki yönetiminin sansür uygulamaları, bunların sonuçları örnekleriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte meydana gelen geçici özgürlük, bununla birlikte oluşan başıboşluk ortamı basın hayatını da önemli bir biçimde etkilemiştir. Meşrutiyet'in ilanından itibaren pek çok sayıda gazete yayın hayatına girmiş, kapatılanlar yeniden açılmaya başlamıştır. Daha sonraları ise bu hızlı yükselme zamanla durulmuş, özellikle İttihat ve Terakki yönetiminin kısıtlamaları durumu tersine çevirmiştir. Basına getirilen kısıtlamalar, öldürülen gazeteciler, kapatılan gazeteler İttihat ve Terakki yönetiminin uygulamaları olarak kendini göstermiştir. Bütün bunların ortaya konulabilmesi için de 1908-1918 yılları arası basın örnekleriyle ele alınmıştır. Dönemi en iyi yansıtan ve aktaran gazetelerin başında İkdam gelmektedir. Ahmet Cevdet tarafından çıkarılan gazete siyasi, askeri, sosyal ve ekonomi haberleri ile dönemin yapısını ve haber anlayışını ortaya koymaktadır. Bu nedenle İkdam gazetesi örneklem olarak seçilmiştir. Gazete haber incelemesi, bunun yanı sıra nicelik analizi yöntemiyle ele alınmış; bu araştırmaların sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
168 ABSTRACT II. Constitiunal Monarchy's press is last section of a continuum that has ite great haste from 1860s and has its roots from 1838. Parliament, increasing influence of inner and outer dinamics, struggle between political parties, improvements and increase in number in communication means are the important variables that define press existence. In this study, the aim was to display with examples the freedom medium after the announcement of II. Constitiunal Monarchy, its results that took place, pressure and restrictions afterwards, especially censorship applications of Accord and Progress government and their results. The temporary freedom that took place with the announcement of the Constitiunal Monarchy and the vagabond medium that formed with this greatly influenced the press existence. Starting from the announcement of the Constitiunal Monarchy, great number of newspapers has entered to press and those that was closed, has started to reopen. Afterwards this hasty advance has settled down, and especially the restrictions of Accord and Progress government moved the situation backwards. The restrictions to press, killed journalists, closed newspapers showed themselves as practices of Accord and Progress government. To display all that, the press between 1908-1918 is discussed with iuts examples. İkdam is carrying the banner of the newspapers on reflecting and narrating the Period. The newspaper that is published by Ahmet Cevdet, is displaying the composition and news mentality of the Period with its military, social and economics news. That is why İkdam newspaper is chosen as a specimen. The newspaper is discused with examination of the news together with quantity analysis method; results of these researchs are displayed with their results.