Kuzey Irak'ın Kürtçe haraketler açısından önemi
  1. Tez No: 162826
  2. Yazar: RAUF MUSTAFA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ`ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
110 ÖZET Ortadoğu'ya hakim olmak isteyen egemen güçler, geride bıraktığımız bir asır boyunca kuzey Irak coğrafyasını denetim altında tutmaya, Kürt grupların desteğini sağlamaya mecbur kalmışlardır. Genelde Ortadoğu'ya özelde ise kuzey Irak'a hakimiyet mücadelelerinin sonucu olarak ortaya çıkan kaos, esasen, kuzey Irak'taki yerleşik topluluklar açısından yeni bir durum değildir. Zira, tarihsel bir süreç boyunca takip edildiğinde görülmektedir ki, insanlığın devlet oluşum döneminden bu yana, kuzey Irak mütamadiyen çatışmalara ve entrikalara ev sahipliği yapmıştır. Buna karşılık, bölge insanının feodaliteye sımsıkı sarılışı, kuzey Irak'ı hakimiyet mücadelelerine karşı savunmasız bırakırken, bir yandan da halkın sürekli savaş halinde bulunmasına sebebiyet vermiştir. İşte kuzey Irak'ın can alıcı problemi de burada yatmaktadır. Başta Kürtler olmak üzere, kuzey Irak'ta yerleşik etnik unsurlar için kaos, olağandışı bir olgu değildir. Zaten kuzey Irak olarak adlandırılan bölge de olağan bir coğrafya değildir, öyle ki, Kürtlerin ilk devletleşme denemesi olarak görülen ve kuzey Irak Kürtlerinin rehberliğinde hayata geçirilen Mehabad Kürt Cumhuriyeti dahi yapay bir ülke olmaktan öteye gidememiştir. Bu bakımdan, hakim güçlerin maniple ettiği Kürt milliyetçiliği etrafında toplanan insanlar, zaman içerisinde bölgesel bir sorun olmaktan çıkarak, sınırları aşan bir sorun olarak takdim edilmişlerdir. Ortaya çıkan bu yapay durumla beraber, Kürtler, birlikte yaşadıkları toplumlarda zamanla aidiyet sorunu yaşamaya başlamışlardır.Ill Yaptığımız araştırmada, kuzey Irak'ın Kürtçü hareketler açısından önemine değinirken, yukarıda özetlenen hususların arka planını ışık tutmaya gayret gösterdik. ABSTRACT Dominant forces, which wish to get Middle East under control, have been forced to control Northern Iraq region and to get support of Kurdish groups in last century. Chaos, which results from struggle of getting Middle East in general, and Northern Iraq in private, is not a new situation for settled communities when historical developments are observed, it's clear that Northern Iraq hosted conflicts and intrugues since human being started to from states. Grabing the feudalism tightly by people in this region made Northern Iraq vulnerable to sovereignty fights and caused people to be involved in war constantly. Here just key problem Iraq lies. Chaos is not an unusual case for the settled ethnic elements especiolly for Kurds. As a matter of fact, the region called Northern Iraq is not an usual geography. Even Mehabad Kurdish Republic, which is seen as first attempt to establish a state by Kurds, wasn't beyond an artificial state. In this respect, people, who gather around Kurdish nationalism manipulated by dominant forces, have been shown as a transborder issue rather than regional issue. As a result of this artificial situation, Kurds started to have identity crisis.
Özet (Çeviri)
Ill Yaptığımız araştırmada, kuzey Irak'ın Kürtçü hareketler açısından önemine değinirken, yukarıda özetlenen hususların arka planını ışık tutmaya gayret gösterdik. ABSTRACT Dominant forces, which wish to get Middle East under control, have been forced to control Northern Iraq region and to get support of Kurdish groups in last century. Chaos, which results from struggle of getting Middle East in general, and Northern Iraq in private, is not a new situation for settled communities when historical developments are observed, it's clear that Northern Iraq hosted conflicts and intrugues since human being started to from states. Grabing the feudalism tightly by people in this region made Northern Iraq vulnerable to sovereignty fights and caused people to be involved in war constantly. Here just key problem Iraq lies. Chaos is not an unusual case for the settled ethnic elements especiolly for Kurds. As a matter of fact, the region called Northern Iraq is not an usual geography. Even Mehabad Kurdish Republic, which is seen as first attempt to establish a state by Kurds, wasn't beyond an artificial state. In this respect, people, who gather around Kurdish nationalism manipulated by dominant forces, have been shown as a transborder issue rather than regional issue. As a result of this artificial situation, Kurds started to have identity crisis.112 In our research, while pointing out Northern Iraq in terms of Kurdish movements, we try to shed a light on the background of the subjects mentioned above.