Çizgi filmlerdeki şiddetin çocuklar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 162861
  2. Yazar: ÜLKÜ PARLAKYILDIZ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüz çocukları kendilerini, şiddet sahneleriyle dolu bir eğlence sekrötünün hüküm sürdüğü bir yaşantının içinde bulmaktadırlar. Günde ortalama iki-dört saat televizyon izleyen bir çocuk, 12 yaşına geldiğinde 8.000 cinayet ve 10.000 şiddet olayına tanık olmaktadır. Bugün sayıca ve türce giderek artan çizgi filmler, çocukların eğlence dünyasında büyük yer kaplamaktadır. Kurmaca ile gerçek arasındaki farkı çoğu kez yetişkinler kadar kolay bir biçimde algılayamayan çocuklar, televizyondan çok daha çabuk etkilenmektedirler. Bu çalışma, çocuklara yönelik programların başında gelen çizgi filmlerdeki şiddet sahnelerinin, özellikle ilköğretim okulu öğrencilerini nasıl etkilediğinin ortaya konulmak istenmesi amacıyla ortaya çıkmıştır. Araştırmada Tom ve Jerry adlı çizgi filmin.“Görünmez Fare”adlı bölümü, bir toplumsal etki aracı olarak seçilmiştir. Bu araç, 11-12 yaşlarında kız ve erkek çocuklardan meydana gelen 104 kişilik bir örneklem grubunun 52'sine izlettirilmiştir. Çizgi filmi izleyen çocuklarla izlemeyenler arasındaki etkilenme farkının meydana gelip gelmediğini, gelmiş ise önem düzeyinin ne olduğunu tespit etmek amacıyla çeşitli testler uygulanmıştır. Bu çalışmada oluşturulan araştırma sorularından grup türü, okul, cinsiyet, babanın eğitimi ve çocuğa verilen harçlık bağlamında toplam on üç bağımlı değişkende anlamlı fark bulunmuştur;164 Grup türü: 1, 3, 5 ve 12. sorular. Okullar: 1. soru Cinsiyet: 2, 5, 6, 9. sorular. Babanın eğitim durumu: 2, 5 ve 13. sorular. Harçlık: 12. soru. Ebeveynlerin hayatta olup olmadıkları ve çocukların yaşadığı aile tipi araştırma sorularında sayı yetersizliğinden dolayı test yapılamamıştır. Annenin eğitim durumu ve ailenin gelir düzeyi araştırma sorularında anlamlı farka rastlanmamıştır. Üçüncü Bölümde veri toplama aracı ile elde edilen bulgular tablolar halinde verilmiş ve devamında açıklamaları yapılmıştır. Sonuç kısmı, araştırmacının çalışma boyunca test ettiği alt problemler ile aracın etkisi arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Children of today are surrounded by technology and entertainment that is full of violence. It is estimated that the average child watches from two to four hours of television a day and is exposed to 8.000 murder and 10.000 violent scenes until he is 12. Cartoons constitute a big part of children's programming. Since children are not able to tell the difference between fantasy and reality, it is easy for them to be affected by the television in comparision to adults. In this research,“Tom and Jerry: Invisible Mouse”was selected as a“social impact”tool and this tool was watched by 52 out of a 104 person- sampling group, including 11 and 12 year-old elementary students. Then various tests have been applied by means of a statistics programme,“SPSS”in order to determine whether there is a difference between the children who have watched the film and the children who have not watched. In this research, there are meaningful differences in: - Test group and control group, - Boys and girls, - Schools, - Father's education, - Amount of pocket money. Since there were not enough data, we were not able to test family types of children and the situation of the parents -whether they are alive or not-.166 There are not any meaningful differences in mother's education and famililes' incomes. In the Third Part of the research, findings were displayed in tables and interpreted theoretically. Conclusion part is the commentation of the relationship between the problems and the effect of the tool.