Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının iş gücü piyasalarına etkileri: Türkiye örneği
- Tez No: 162860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
143 ÖZET DYY'lerin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasına ve istikrarına olumlu katkısının anlaşılmasıyla, ülkeler bu yatırımlardan aldıkları payı artırabilmek için yoğun rekabet içine girmişlerdir. Bu amaçla, gelişmekte olan ülkeler uluslararası sermayenin ülkeye girişini kolaylaştıracak serbestleştirme politikasına yönelmektedir. Türkiye, 1980 sonrasında bu serbestleştirme politikalarından etkilenerek tasarruf açığının giderilmesinde DYY'leri özendirici bir takım düzenlemelere gitmiştir. Ancak, Türkiye bu özendirici düzenlemelere rağmen, DYY'lerden etkin bir şekilde yararlanamamıştır. Çalışmada, DYY'lerin kavramsal analizi yapılmış, ardından DYY'leri açıklamaya yönelik teoriler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ardından teorideki son gelişmeler özetlenmiştir. Bu bağlamda, DYY'lerin hem kaynak hem de ev sehibi ülke ekonomisi üzerindeki etkileri hem de bu ülkelerin iş gücü piyasaları üzerindeki etkileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu teorik gelişmeler bağlamında DYY'lerin dünyada ve Türkiye'de tarihsel gelişimi, sektörel dağılımı açıklanmış ve ardından Türkiye'de yabancı sermayeye yönelik mevzuattaki gelişmeler irdelenmiş ve Türkiye için genel bir değerlendirme yapılmıştır. Türkiye'ye gelen DYY'lerin iş gücü piyasalarına etkilerini ölçmeye yönelik yapılan analizde DYY'lerin veri yetersizliği nedeniyle sadece emek verimliliğine ve istihdama etkileri saptanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY By realizing the positive contribution of the foreign direct investment to their economic development and stability, developing countries have involved into intense competition to increase their share of foreign direct investments. To serve this purpose, developing countries have gone towards liberalization policies in order to stimulate the inflow of international capital. Having been influenced by these liberalization policies, Turkey has employed some regulations of incentives to attract the foreign direct investments for overcoming the saving gap since 1980. But, Turkey could not have made use of the foreign direct investments efficiently in spite of these regulations of incentives. In this study, the conceptual analysis of“foreign direct investment”has been made and the theories explaning foreign direct investments have been examined in a detail way. After words, the recent developments in theory are summurized. In this context, the effects of foreign direct investments on both home and host country economies have been examined in a detail way. In contexts of these theorical development, the historical development and sectoral distribution of foreign direct investments all over the world and in Turkey have been explained and the evolution in Turkish laws related to foreign capital has been investigated. In the analysis per formed to measure the effects of foreign direct investment inflows to Turkish economy, the only effects of foreign direct investments on labour productivity and employment have been determined due to insufficient data.