Sosyal Sigortalar Kurumu uygulamasında asgari işçilik
  1. Tez No: 162865
  2. Yazar: İSA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
189 ÖZET Sosyal Sigortalar Kurumu işçilerin sosyal güvenliğini sağlamak üzere kurulmuştur. Kurum işçi ve işverenlerden toplanan primlerle finanse edilmektedir. Bu sistemde işveren işçinin ücretinden prim kesmek, kendi primini eklemek ve SSK'ya ödemek zorundadır. İşverenin beyanına dayalı sistemin sürdürülebilirliği işverenin dürüstlüğüne bağlıdır. Ülkemizde yüksek kayıt dışı çalışma oranları nedeniyle yalnız işveren bildirimlerine karşı önlemler alınmaktadır.Aksi taktirde sosyal güvenliğin finansmanının sürdürülebilirliği zorlaşmaktadır. İşyeri ziyareti ve işverenin kayıtlarının incelenmesinden oluşan geleneksel teftiş yöntemleri kayıt dışı istihdam ile mücadelede yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle asgari işçilik bildirimi prim kaçakçılığının azaltılması için büyük önem taşımaktadır. Asgari işçilik bildirimi çok önemli fonksiyonlara sahip olmasına karşın etkin biçimde kullanılamamaktadır. Yeni teftiş yöntemi bir bütün olarak uygulanmalıdır. Ayrıca yeni uygulama sadece prim gelir artışı sağlamakla kalmamalı, aynı zamanda sigortasız işçilerin bildirimini de sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
190 ABSTRACT Social Insurance Institution was established in order to provide social security for workers. It is financed by collecting contribution from employer and employees. In this system, employers have to cut contribution from their employee's salaries, add their part of contribution and pay to SSI. This system which based on employers declaration sustainability depends on theirs honesty. In our country, it has to been taken measures against employer's false declaration because of high shadow employment rates. But it is difficult that social security sustainability. Traditional inspection techniques which visiting workplace and inspection employer records aren't enough cope with undeclared work. So“minimum contribution declaration for work”implementation is very important to reduce contribution evasion. Although minumum contribution decleration has important functions it isn't used efficiency. The new inspection techniques efficiency depends on integrity of implementation. Besides new implementation should not only increase contribution revenue, but also provide declaration uninsured worker.