Sovyetler Birliği Döneminde Azerbaycan'da folklor politikaları ve çalışmaları (1917-1953)
  1. Tez No: 162872
  2. Yazar: EYÜP AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
349 ÖZET“Sovyetler Birliği Döneminde Azerbaycan'da Folklor Politikaları ve Çalışmaları (1917-1953)”adlı bu çalışmamızda Lenin ve Stalin döneminde meydana gelen siyasî ve kültürel olaylar ele alınmış, merkezî hükümetin kültür, sanat ve edebiyat politikalarından bahsedilmiş ve bu politikaların birlik cumhuriyetlerde nasıl uygulandığı araştırılmıştır. Araştırmamızın giriş bölümünde kısaca, tarihte Türk-Rus ilişkilerine deyinilmiş, Azerbaycan'ın siyasî tarihinden ve coğrafî konumundan söz edilmiştir. Bu çalışmayla, 36 yıl içerisinde (1917-1953) Azerbaycan'da komünist ideoloji doğrultusunda meydana getirilen folklor ürünlerinden bahsedilmiş ve bu ürünlere ideolojinin nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur. Ayrıca folklor ürünlerinden başka Azerbaycan âşık şiirleri tahlil edilerek bu şiirlerde geçen rejimle ilgili konulara deyinilmiştir. Tezimizin birinci bölümünde Sovyet hükümetlerinin kültür ve folklora olan bakışları değerlendirilmiş ve Lenin ve Stalin'in kültür ve sanat hakkında aldıkları kararlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Sovyet kültür politikalarının Azerbaycan folkloruna nasıl yansıdığı ele alınmış, Azerbaycan halk edebiyatı, âşık edebiyatı ürünleri üzerine bu politikaların nasıl tesir ettiği örnekler verilerek açıklanmıştır. t/ Son bölüm olan üçüncü bölüme de bir halk hikayesi, masal ve âşık şiirlerinden oluşan örnek metinler eklenmiştir. Çalışmanın sonuna belgeler adı altında Sovyet hükümetinin folklorla, edebiyatla ilgili almış oldukları kararlardan örnekler ve gazete kupürlerinin fotokopisi ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
350 SUMMARY In the period of Soviet Union, in this study entitled“Folklore Policies and Studies in Azerbaycan (1917-1 953)political and cultural events which took place in Lenin and Stalin period were handled, culture, art and literature policies of the central goverment were mentioned and how these policies are implemented in the Union Republics was investigated. In the entrance section of the study Turkish-Russian relationships in the history were briefly mentioned and Azerbaycan's political history and its geographical position were mentioned. This study deal with the folkloric products produced in the light of communist ideology during a 36-year time period (1917-1953) in Azerbaycan and examines the reflections of the ideology on these products. Also, along with the folkloric products, by analyzing the Azerbaycan Ashık Poetry the study examines the inclusion of the ideology and ideolgical in these poems. In the first section of the dissertation The Soviet goverment's view of cultureand folklore was considered and Lenin and Stalin's decisions regarding culture and art were mentioned. In the second section of the dissertation how Soviet culture policies reflected in Azerbaycan folklore was handled and how these policies reflected Azerbaycan literature and Ashık literature was illustrated. '. In the last section sample texts were added composed of folk narratives, tales and ashık poems. At the end of the section were added samples of decisions which Soviet Goverment made regarding folklore and literature and photocopies of newspaper under the title ”Documents".