Avrupa Birliğin'de bölgesel kalkınma ve mali fonlar
- Tez No: 162879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
166 ÖZET Küreselleşen dünyamızda, artık ülke sınırları eski önemini kaybetmekte, sosyo-ekonomik ve kültürel yapılar arasında gelişen iletişim ağlarının da etkisiyle hızla bir etkileşim ve bağlılık yaşanmaktadır. İşte bu iletişim ve etkileşim çağında entegrasyonların sayısal olarak genişlemesine ve kapsadığı alanlar bakımından da derinleşmesine tanık olmaktayız. AB de küreselleşen dünyanın ciddi anlamda öneme sahip ve pek çok ülkeyi, pek çok bölgeyi etkisi altına alan supranasyonel (uluslarüstü) bir bütünleşme modelidir, önceleri sadece ekonomik birlik olarak AKÇT adı altında kurulan AB, zamanla bir hayli yol kat etmiş ve artık günümüzde sadece ekonomik değil siyasi, askeri, kültürel vb. pek çok alanda entegre olmuş bir konuma gelmiştir. AB'nin en eski ve en temel hedefi hiç şüphesiz Birlik refahını artırmak, daha yüksek yaşam standartları sağlamaktır. Bunun için Birlik, gelişme farklılıkları gösteren bölgeleri arasındaki açığın kapanması ya da en azından azaltılması amacına yönelik olarak“Bölgesel Kalkınma Politikası”uygulamaya başlamış ve bu politikanın uygulanması için de çeşitli enstrümanlar kullanmıştır. Bu enstrümanlar arasında en fazla öneme sahip olanları AB'nin Bölgesel Kalkınma Politikasında en önemli mali araçları olan Yapısal Fonlar ve AYB gibi diğer mali araçlardır. AB, belli koşullar altında üye olmayan üçüncü ülkelere, ekonomik kalkınmalarına destek olmak amacıyla zaman zaman mali destek sağlamaktadır. Bu çalışmada AB'de bölgesel kalkınma politikaları ve mali fonlar incelenmiş, AB mali yardımlardan Türkiye'nin şuana kadar hangi miktarda ve ne şekilde yararlanabildiği ve tam üye olması durumunda Bölgesel Kalkınma Politikası kapsamında, söz konusu fonlardan ne kadar yararlanabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
167 ABSTRACT In globalizing world, country borders lose importance and with the effect of improving communication between social-economical and cultural structures, a fast interaction and interdependence takes place. In this communication and interaction age, we witness widening and deepening of integrations according to the areas they enclose. European Union (EU) is a supranational integration model which includes several countries and regions having importance in globalizing world. Initally set as an only economical union named European Coal and Steel Community, EU, has gone a long distance and has a well integrated situation not only as an economically union but also several areas such as politics, military and culture. The core and the oldest target of EU is without any doubt, to increase the common wealth of Union and achieve higher life standards. To reach these aims, Regional Development Politics is implemented targeting to close or reduce the gap between regions that have development differences and some instruments were used for the implementation of these policies. Most important ones among these instruments are financial instruments like Structural Funds and European Development Bank. EU, in some circumstances, provides financial aid to support economical development of third party countries. In this study, Regional Development Politics and structural funds in EU is observed, and Turkey's level and conditions of using this funds until now, and in the case of being a full member was considered.