Gaziantep şehri cami mihrapları
  1. Tez No: 162883
  2. Yazar: CESUR ÇELİKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Suriye ile Anadolu arasında bir geçiş noktası olan Gaziantep, sanatsal olarak kendine özgü bir üslup yaratmaya çalışsa da güneyden gelen akımlardan da etkilenmiştir. Gaziantep'te yer alan 22 cami mihrabından en eskisi olanları 16. yy.a tarihlenir. Daha önce inşa edilen mihrapların nasıl bir kuruluşu, yapı tekniği ve süslemesi var bilemiyoruz; ancak 16. yy.dan 20. yy.a kadar günümüze gelebilen mihraplara baktığımızda Gaziantep'in kendi şahsına özgü bir üslup ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Renkli taş tekniği; Güneydoğu Anadolu ve Suriye bölgesinin karakteristik bir özelliğidir. Ancak üç renkli taşın mihraplarda yoğun olarak kullanılması Gaziantep'e özgüdür. Ayrıca Gaziantep'in güneyinde yarım daire planlı niş her dönemde oldukça yaygın iken; Gaziantep'te daha ziyade çok kenarlı niş kullanılmıştır. Çok kenarlı niş Selçuklu ve Osmanlılarda yaygındır. Yani mihrap hücresi biçimi bakımından Anadolu etkileri gözlenirken teknik bakımdan güneyden etkilenmiştir. Ancak bu etkileri asgari düzeyde tutarak istikrarlı bir üslup oluşturmuştur. Bu üslup 20. yy.da yok olmak üzere iken son kez Handan Bey Camisi mihrabın da (M. 1957) düşük bir işçilik ile tekrarlanmıştır. Üç renkli taş malzemenin Gaziantep mihraplarında yoğun olarak kullanılması, bordur kullanımını da azaltmıştır. Buna karşılık islam mimarisinde bordur kullanımı ilk dönem mihraplardan bu yana yoğun yer almıştır. Zira bordur mihrap hücresinin bulunduğu duvardan ayrılmasını sağlar. İşte bu ayrımı Gaziantepli ustalar üç renkli taş malzeme ile yapmışlardır. Üç renkli taş malzemenin görünümünü çok beğenmiş olmalılar ki bitkisel ve geometrik süslemeye fazla ağırlık vermemişlerdir. Hatta bitkisel süsleme yok denecek kadar azdır. Zikzak, baklava, çapraz ve düz çarkıfelekler, dik silmeler, yıldızlar, çokgenler kullanılan başlıca geometrik motifler olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gaziantep has been aport point between Syria and Anatolia that try to creat a pecular to self artical style althought it effected circulated from South. The oldest Mihrabs are belongs to the date of 16th century inter 22 Mihrabs where being present Gaziantep. We unable to know which constructural technique and adornation had been maked in mihrab that had been built in more prevouslier history, but we can say. Gaziantep become cooler form comparison of 16th to day a now Mihrabs have been arrived. Colour stone tecnigue is characteristic speciality of South East Anatolia and Syria, but three colour stone usually have been used in Gaziantep Mihrabs. in addition in South Gaziantep, poliside niches used Gaziantep while semicycle planed niches are so widespeared in every age. Polisade niches are widespeared in Ottoman and Seljukid.namely from this point of view that shape of Mihrab cell, it was have been observing Anatolia effecttion and effected tecnigue point of view from South, but it have been a continuosly styl keeping in minimalgrade.at the end of it tried in Handan Bey Mosque Mihrab (1957) was qualified middle energy while it was terminating. Decoration of three colour stone materials using heavly in Gaziantep Mihrabs so border passion got less. Border technique have been got uprisingfrom Premium age Mihrab to now a day. Because border mihrab celin idicates the limit in the wall. So Gaziantep of the masters have been made the limit by three colour stone materials. They have been probably liked view of three stone materials that they have not been focus on botanical and geometrical adoration. Even if botanical adoration is such little like absent.