Avrupa Birliği'nde KOBİ'lere yönelik finansal modeller ve ülkemizde uygulanabilirliği
- Tez No: 162884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
226 ÖZET Günümüzde ülkeler ulusal pazarlardan taşarak uluslararası mal ve semaye piyasaları ile bütünleşme sürecine gitmekte, uluslararası işbirlikleri artmakta ve dünyada küreselleşme etkileri artmaktadır. Küreselleşme süreci ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ekonomisi ile entegrasyonu değerlendirildiğinde, KOBİ'lere yönelik politikaların değerlendirilmesi ve yeni politikaların geliştirilmesi zorunludur. Bu zorunluluk KOBİ'lerin sorunlarını belirlemeyi ve özellikle finansman sorunlarının çözümüne ilişkin öneriler ve yeni modeller ortaya konulmasını gerekli kılmıştır. AB'de işletme politikası temelde çok yıllı dönemi içeren programlar dahilinde gerçekleştirilmekte; AB'nin makroekonomik hedefleri doğrultusunda mevcut finansman mekanizmaları kullanılarak KOBİ'lere yönelik girişimler değerlendirilmekte ve çeşitli programlar uygulamaya konulmaktadır. Türkiye'de ise KOBİ'lere verilen destekler Avrupa Birliği ile kıyaslandığında oldukça azdır. Bu farkı azaltabilmek için gerekli mevzuat değişiklilerinin yapılması, rekabeti önleyici desteklerden kaçınılması, verimliliği artıran, teknoloji ve bilgi kullanımını teşvik eden desteklerin geliştirilmesi ve KOBİ'ler için ayrılan bütçenin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
227 SUMMARY Economical integration of Turkey into European Union and the globalization itself can only be achieved by evaluating and improving the actual politics for SME's. This obligation leads us to identify the problem areas for SME's and define solutions together with new models especially for their financial requirements. In European Union administration politics are composed of multi- annual programmes and according to macro economical targets these programs are being activated for SME's by evaluating the available financial mechanisms. It is seen that especially financial programs subject is mainly dominating and taken specific care of RD in EU. Meanwhile, it is covered under the enterprise policy scope that extending trough foreign markets, evaluating the potential cooperation alternatives and informing within this frame. Also determining the difficulties of the SMEs on administrative, financial and legal fields and the needs; and sharing the best practices are objected applications. When it is compared to European Union, Turkey's support to SME's is far below than expected. Even also, the capital market which would serve to SMEs possibilities have not been developed. The financial institutions which are namely credit guaranty for SMEs, risk capital investment share holding, SME finance firms, companies through SMEs for factoring and leasing, SME Stock Exchange to use the value market for SMEs favour are rather realized on symbolic level or stayed on conceptual level. In order to minimize this gap some managerial changes has to be done, competency has to' be protected by avoiding unfair compensation,228 SME's has to be supported in a manner that will help to increase their efficiency and the use of technology, and finally the budget that is allocated for SME's has to be increased.