Giritli Aşkî ve divânı
- Tez No: 162896
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
ÖZET XVIII. sonları ile XIX. Yüzyılın başları arasında yaşamış mutasavvıf bir şair olan Giritli Aşkî, divanında; Aşkî, Derviş Aşkî mahlaslarını kullanmıştır. Biyografik kaynaklarda şair hakkında bilgi bulunmamaktadır. Sadece, Bursalı Tahir'in Osmanlı Müellifleri adlı eserinde şaire ait olabilecek bilgilere rastlamaktayız. Şair; Niyazi Mısrî, İsmail Hakkı Bursevî...vd. gibi bir tasavvufî ekolün şeyhidir. Aşki'nin Bu sebepten tasavvuf? his ve düşüncelerini manzum-mensur muhtelif şekillerde dile getirmiştir. Çalışmamız üç bölümden meydana gelmektedir : Birinci bölüm; Giritli Aşki'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliğini içeren üç alt başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölümün ilk kısmında şairin hayatı, eserinden ve kaynaklardan elde edilebilen bilgiler ışığında işlenmiştir. İkinci kısımda, şairin manzum ve mensur biçimlerde verdiği eserler kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü kısmında ise Giritli Aşki'nin edebî kişiliği, etkilendiği kişiler, tasavvufî görüşleriyle birlikte nutuk ve düvazdehleri gösterilmiştir. ikinci bölümde, tespit ettiğimiz iki nüshanın karşılaştırılmasıyla ortaya koyduğumuz tenkitli metin esas alınarak Giritli Aşkî divanı değişik açılardan değerlendirilmiştir. Nazım şekilleri, vezin, kafiye alt başlıkları ile şekil ve tür özellikleri sıralanmış, devamında dil, üslup ve bazı gramer özellikleri de ortaya konmuştur. Bu bölümün son kısmında ise tasavvufî kavramlar ayrıntılı bir biçimde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde metin tespiti ile ilgili özellikler dile getirilmiştir. Tespit edilebilen iki nüshanın karşılaştırması yapılmış neredeyse birbirinin aynı olan bu nüshalardaki çok küçük farklılıklar dipnotlarda gösterilmiştir. Bu bölümün son kısmında ise divanın karşılaştırmalı metni ortaya konmuştur. KADİR ALPER ANKARA 2005
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aşki from Crete, lived between late 18th. century and early 19th. century had used Dervish Aşki nickname in his Divan. There is no information about the poet in biographical sources. We only have some information which could be about the poet in the work of Tahir from Bursa named Ottoman Writers. The poet is the sheik of a sufi trend like Niyazı Mısrî, Ismail Hakkı Bursevî etc. For this reason, Aşki, had explained his sufi feelings and opinions in some ways like in verse and in text. Our work consists of three parts. The first part has three subtitles consisting of Aşki' s life, works and his literary character. In the first section of the first part, the life of the poet is examined in the light of the information which was gained from his works and literature. In the second section, the verse and text works of the poet are introduced shortly. In the third section, beside Aşki' s from Crete literary character the people from whom he was influenced and his sufi ideas, his speech (nutuk) and diivazdehs are mentioned. In the second part, by taking the criticized text which was held by comparing two copies we decided as a basis, the divan of Aşki from Crete is evaluated in different aspects. With the subtitles of verse kinds; measure and rhyme, the figure and type peculiarities are also mentioned. In the last section of this part sufi concepts are evaluated in detail. In the third part, peculiarities about the determining text are mentioned. Two copies which can be held and were almost the same are shown in footnotes, hi the last section of this part, comparative text of divan is mentioned. KADİR ALPER ANKARA 2005