Organizasyonlarda yönetsel etiğin önem kazanmasına etki eden faktörler üzerine sektörel bir inceleme
  1. Tez No: 162901
  2. Yazar: NERMİN EKİN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüzde rekabet, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme günden güne artmaktadır. Bu faktörlerin iş hayatını da birçok yönden etkiledikleri bir gerçektir. Bu çalışmadanın amacı; günümüzde rekabetin, teknolojik gelişemelerin ve küreselleşmenin yönetsel etiği ne şekilde etkilediğini araştırmaktır. Bu faktörlerin etiği ne şekilde etkilediğini anlayabilmek amacıyla, iki hipotez oluşturularak saha araştırması yapılmıştır. Bu hipotezler Likert ölçeği ve Sosyal Bilimlerde İstatistik Programı (SPSS 10.0) kullanılarak sınanmıştır. Bu sınama sonucunda, rekabet, teknolojik gelişmeler ve küreselleşmeden dolayı günümüz iş dünyasında etiğe eskiye göre daha fazla ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, competition, technological developments and globalisation are increasing day by day. It is a fact that, these factors influence business life in many ways. The aim of this study is; to investigate the influence of competition, technological developments and globalisation on ethics. To understand the influence of these factors on ethics, a field research was made by composing two hypothesis. These hypothesis were tested by using Likert Criterion and Statistical Programme for Social Sciences (SPSS 10.0). As a result of this test, it is discovered that; today, the business world requires ethics much more than yesterday because of the competition, technological developments and globalisation.