1950-1970 arası döneminde Türk sinamesında çekilen filmlerde zenginlik temsilleri
  1. Tez No: 162902
  2. Yazar: ASLIHAN DOĞAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
358 ÖZET Bu çalışmada 1950-70 dönemindeki siyasal ve ekonomik değişimleri ortaya koyularak, bu dönemde çekilen filmlerde bulunan zenginlik temsilleri, toplumsal yapı ve yaşam tarzları göz önünde tutularak incelenmiştir. 1950 -1970 arasında siyasal ve ekonomik alanlarda yaşanan değişim ve dönüşümler, toplumsal alanda ekonomik temelli sınıfsal ayırımların artmasına sebep olmuştur. 1950'lerde özellikle de Demokrat Parti iktidarı dönemindeki siyasal ve ekonomik uygulamalarla yeni bir zengin sınıf oluşmuştur. Toplumda zaten var olan zenginlerden farklı olarak gelir düzeyindeki hızlı artış ile zenginleşen bu grubun kendine özgü bir yaşam tarzı gelişmiştir. Türkiye'de siyasal, ekonomik ve toplumsal alanlardaki değişim ve dönüşümler kültürel alana etki etmiştir. 1950 -1970 arasında Türk Sineması, Türkiye'de yaşanan dönüşümlerin temsil edildiği önemli bir iletişim aracı olmuştur. Bu çalışma kapsamında incelenen on filmde 1950 -1970 arası dönemde Türk Sineması'nın zenginlik olgusunun dönüşümü açısından Türkiye'de yaşanan değişimleri temsil ettiği ortaya çıkmıştır. Örnek filmlerde yer alan zenginlik temsilleri, genel olarak siyasal, ekonomik ve toplumsal yapıda yaşanan dönüşümleri ve ortaya çıkabilecek sorunları yatıştırmak üzere kurulmuş ideolojik yönü olan temsiller oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
359 ABCSTRACT The subject of this dissertation is the represantation of richness in Turkish Cinema through 1950 -1970. Between 1950 -1970, ghanges and transformations in political and economical areas caused economical based class differentiations in social areas. In 1950's a new rich class had borned because of Demokrat Party's politics. By having wealth in a short time, this group had founded a new life style. In Turkey political, economicaland social changes and transformations have affected cultural areas. Turkish Cinema had been an important media that represented this transformation through 1950 -1970. In this dissertations ten films of this period analyzed and as a conclusion it is revealed that Turkish Cinema represents the transformations in Turkey. Besides it is revealed that the represantation of richness in these films are ideological represantations performing to soothe the conflicts caused by political, ideological and social transformations.