Türkiye'de idareler arası görev ve gelir bölüşümü
- Tez No: 162900
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bu çalışmada, merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki gelir ve görev bölüşümü konusunu; konu ile ilgili kavramlar, gelir ve görev bölüşümü ilkeleri ve dünya ülkelerindeki gelir ve görev bölüşümü uygulamaları ışığında inceleyerek; ülkemizdeki mevcut durum hakkında fikir sahibi olmak, ülkemizde yaşanılan gelir ve görev bölüşümü ile ilgili sorunları tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda, çalışma dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, merkezden yönetim ve yerinden yönetim teorileri incelenmiştir. Bu amaçla, iki yönetim biçimi de karşılaştırılmış, ilkelerine değinilmiş, faydalı ve zararlı yönleri belirlenmiştir. Bu bölümde, merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki ilişkiler, konu ile ilgili kavramsal açıklamalar doğrultusunda verilmiştir. ikinci bölümde, idareler arası gelir ve görev bölüşümü konusu işlenmiştir. Bu doğrultuda, idareler arası ilişkilerin düzenlenme nedenleri ve gelir bölüşümü ilkeleri incelenmiştir, inceleme yapılırken, gelir ve görev bölüşümü ayrı ayrı ele alınmış ve ağırlık, gelir bölüşümüne verilmiştir. Üçüncü bölümde; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, federal ve üniter devletler arasındaki ayrımlar dikkate alınarak; farklı yapıya sahip ülkelerdeki gelir ve görev bölüşümü uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde çeşitli uluslar arası örgütlerin idareler arası mali ilişkileri düzenleyen hükümleri de incelenmiştir.Dördüncü bölümde ise Türkiye'de idareler arası gelir ve görev bölüşümü uygulamaları incelenmiştir. Buna göre, yerel yönetimlerin tarihi gelişimi anlatılmış; son dönemde yapılan değişikliklerle birlikte, mevzuattaki durum araştırılmış, elde edilen veriler, çeşitli istatistiklerle desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışmada, merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki gelir ve görev bölüşümü konusunu; konu ile ilgili kavramlar, gelir ve görev bölüşümü ilkeleri ve dünya ülkelerindeki gelir ve görev bölüşümü uygulamaları ışığında inceleyerek; ülkemizdeki mevcut durum hakkında fikir sahibi olmak, ülkemizde yaşanılan gelir ve görev bölüşümü ile ilgili sorunları tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda, çalışma dört bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, merkezden yönetim ve yerinden yönetim teorileri incelenmiştir. Bu amaçla, iki yönetim biçimi de karşılaştırılmış, ilkelerine değinilmiş, faydalı ve zararlı yönleri belirlenmiştir. Bu bölümde, merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki ilişkiler, konu ile ilgili kavramsal açıklamalar doğrultusunda verilmiştir. ikinci bölümde, idareler arası gelir ve görev bölüşümü konusu işlenmiştir. Bu doğrultuda, idareler arası ilişkilerin düzenlenme nedenleri ve gelir bölüşümü ilkeleri incelenmiştir, inceleme yapılırken, gelir ve görev bölüşümü ayrı ayrı ele alınmış ve ağırlık, gelir bölüşümüne verilmiştir. Üçüncü bölümde; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, federal ve üniter devletler arasındaki ayrımlar dikkate alınarak; farklı yapıya sahip ülkelerdeki gelir ve görev bölüşümü uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde çeşitli uluslar arası örgütlerin idareler arası mali ilişkileri düzenleyen hükümleri de incelenmiştir.237 international organizations that arranges intergovernmental fiscal relations was explored In the fourth chapter; the practice of the division of intemgovernmental revenues and services in Turkey, was examined. According to the subject, the history of the development of local governments and the current situation with the last changes was explored. The data was presented with the support of various statistics.