Gazete okurlarında marka imajı ve marka bağımlılığı(İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bir uygulama)
Brand image and brand loyalty of newspaper consumers (readers)- An Emprical study at the Kadıköy district center of İstanbul city
- Tez No: 162959
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ GAZETE OKURLARINDA MARKA İMAJI VE MARKA BAĞIMLILIĞI: İstanbul İli Kadıköy İlçesinde Bir Uygulama Can Gökçen GÖKKAYA Danışman: Prof. Dr. Recai ÇINAR 2005-SAYFA: 105 Jüri : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN Doç. Dr. Abit BULUT Doç. Dr. Ö. Selçuk ERDEM Globalleşme 1990'lı yıllardan sonra hızla gerçekleşmektedir. Artık Dünyanın öbür ucunda olan olaylar bile bu ucunda yaşayanları etkilemektedir. Dolayısıyla insanların Dünya üzerinde yakın ve uzak coğrafyalarında gerçekleşen olayları bilme arzusu her geçen gün artmaktadır. Bu haberleri kitlelere ulaştırmada kullanılan en etkin yollardan biri de gazetelerdir. İletişimin etkin araçlarından biri olan gazeteler üzerinde yapılan“gazete okurlarında marka imajı ve marka bağımlılığı”isimli bu araştırmanın, güncel olma özelliği açısından ilgi çekici olacağı düşünülmektedir. Araştırmamızın, okuyucularım ve rakiplerini daha iyi tanımaları ve daha fazla tiraj yapmak için nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında medya gruplarına da katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Saha araştırmasında marka özellikleri ile demografik faktörlerin marka imajı ile ilişkisi ve bu değişkenlerin tümünün marka bağımlılığı ile ilişkisi ve gazete okurlarının bu değişkenler açısından durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda gazete okurlarının durumu marka imajı ve marka bağımlılığı açısından ortaya konulmuştur. Demografik farklılıkların bu değişkenlerle ilişkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca gazete okurlarında marka bağımlılık değişkenlerini belirleyen, ve yine bu değişkenlerin ne derecede etkin olduğunu ölçen bir model kurulmuş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph. Dr. THESIS BRAND IMAGE AND BRAND LOYALTY OF NEWSPAPER CONSUMERS (READERS) An Emprical Study at the Kadıköy District Center of Istanbul City Can Gökçen GÖKKAYA Supervisor: Prof. Dr. Recai ÇINAR 2005-PAGE: 105 Jury : Prof. Dr. Aysel ERCİŞ Prof. Dr. Recai ÇINAR Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN Assoc. Prof. Dr. Abit BULUT Assoc. Prof. Dr. Ö. Selçuk ERDEM Globalization has been realizing rapidly by the end of 1990' s. Day by day, events which occur at the other side of the world affect people who live at this side. Consequently, the requirement of people for the news about the events which happen geographically at the near and far areas of the world are increasing. Newspapers are one of the most effective ways of making these news to reach the masses. The dissertation, which has been done upon one of the most effective tools of communication and named as 'Brand image and Brand Loyalty of Newspaper Consumers', is very important due to its currency. The dissertation will provide contribution to the media goups by the way of presenting necessary datas about how to increase their tiraj, recognize their readers and rivals. We have been put forth great effort to clear the relation of brand attributions and demographic. factors with brand image, and also relation of all these variables with brand loyalty. This was the aim of dissertation. At the result of the dissertation, the aim has been realized and the situation of newspaper consumers from the aspectc of brand image and brand loyalty has been put forward. It has seen that the demographic factors are related with these variables. Moreover a model, which determines brand loyalty variables and the effectiveness degree of these variables, has been established and the accuracy of this model has been tested.