Toplam kalite yönetiminde faaliyete dayalı maliyetleme yönteminin kullanılması
Using the activity based costing in the total quality management
  1. Tez No: 162966
  2. Yazar: NURAYDIN TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE FAALİYETE DAYALI MALİYETLEME YÖNTEMİNİN KULLANILMASI Nuraydın TOPÇU Danışman: Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU 2005 - Sayfa: 128 Jüri : Prof. Dr. Reşat KARCIOĞLU Prof. Dr. Muammer ERDOĞAN Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Küresel rekabet ortamı, işletmelerin ayakta kalabilmeleri ve mevcut pazar paylarını artırabilmeleri için maliyetlerini dolayısıyla da kalite maliyetlerim doğru olarak bilmelerini ve buna göre hareket etmelerini zorunlu kılmaktadır. Kalite maliyetleri (KM), işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerde kaliteyi sağlamak için katlandıkları maliyetlerdir. Kalite maliyet kavramı, toplam kalite yönetimi (TKY) felsefesinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkmış ve TKY anlayışının yaygınlaşmasıyla günden güne daha fazla işletmede uygulama alanı bulmuştur. Üst yönetimin dikkatini çekmek için kalite unsurlarının parasal karşılıklarının belirtilmesi gerekir. Bu yüzden kalite maliyetlerinin ölçümü, TKY anlayışının kaçınılmaz bir parçasıdır ve ölçüm sonuçlan kalite yönetimi için bir araç olmaktadır. Faaliyete Dayalı Maliyetleme (FDM) Yöntemi ile ürün veya hizmetlerin maliyetlendirilmesinde daha doğru değerlere ulaşılabilmektedir. Bu nedenle, çalışmamızın amacı, TKY felsefesi çerçevesinde, kalite maliyet sistemi ile FDM yönteminin bir entegrasyonunu oluşturmak ve FDM yönteminde kalite maliyetlerinin daha doğru bir şekilde hesaplanabileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. THESIS USING THE ACTIVITIY BASED COSTING IN THE TOTAL QUALITY MANAGEMENT Nuraydm TOPCU Advisor : Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU 2005 - Page: 128 Jury : Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU : Prof. Dr. Muammer ERDO?AN : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Global competition makes it necessary for businesses to know accurately their cost (so the Cost of Quality, COQ) and to act in accordance with it so as to remain standing and increase their market shares. The COQ are the costs that are incurred for providing quality on the products. The concept of COQ originated from the philosophy of Total Quality Management (TQM) has commonly been applied in most business in recent years.. Monetary values of quality elements have to be determined to draw attention of chief executive officiers. Therefore, the measurement of the COQ is an avoidable part of the TQM philosophy and results are leading indicators for quality management. Products and services can be more accurately costed by the Activity-Based Costing (ABC) method. The main purpose of this study is to integrate the COQ system into the ABC method in the context of philosophy of TQM and show that the COQ in the ABC method can be more accurately accounted.