İşletmelerde araştırma-geliştirme ve önemi Erzurum ilinde KOBİ'ler üzerine bir araştırma
Research and development in smes and its importance a field survey on smes in Erzurum
- Tez No: 162977
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KOBİ'LERDE ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME VE ÖNEMİ ERZURUM'DA KOBİ'LER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayça ALEMDAR 2005- Sayfa: 84 Danışmanı : Prof.Dr. Şule ÖZKAN Jüri : Prof.Dr. Şule ÖZKAN Yrd.Doç.Dr. M.Kemal DEĞER Yrd.Doç.Dr. M. Suphi ÖZÇOMAK Bilindiği gibi KOBİ'lerin ülkemizdeki işletmeler içinde sayıca oranı yüksek olup, toplam yatırım ve üretime oranı orta seviyede buna mukabil istihdam oram yüksek ama ihracat oranı nispeten düşük işletmelerdir. KOBİ'ler ekonomik önemleri yanında sosyal ve kültürel yaşamda da önemli görevler üstlenmişlerdir. Ülkenin hemen her yöresinde bulundukları için bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesinde, demokratik düzenin desteklenmesinde, istihdam olanağının yaratılmasında ve nihayet mülkiyetin geniş alana yayılmasında önemli işlevleri vardır. Günümüzde hiçbir ulusal ekonomi hatta işletme, gelişmesini tesadüflere bırakamayacak duruma gelmişlerdir. Bu nedenle ülkeler ve işletmeler mali olanakları ölçüsünde araştırma ve geliştirme fonksiyonuna gereken önemi vermek zorundadırlar. Teknolojik olarak hızla değişen çevre içerisinde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, rekabet ortamında pazardan yeterli payı alabilmeleri için kendilerinin de sürekli yenilik içinde olmaları gerekmektedir. Yaptığımız araştırmada Erzurum'daki KOBİ'lerin %67.1'i 1-10 kişi çalıştırmakta olup, küçük işletme kategorisindedirler. Tespitlerimize göre; Pazar, finansman, örgütsel ve teknolojik gelişmelere uyum zorluğuna rağmen bu işletmeler Ar- Ge departmanı kurmayı veya Ar-Ge'den yararlanmayı kuvvetlice istemektedirler. Girişimcilik, yenilikçilik ve teknolojik gelişmeler karşısında bu işletmelerce Ar-Ge'ye yapılan yatırım ve verilen önem derecesi belirlenerek karşılaştıkları problemler istatistiki analizlerle saptanmış bunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS RESEARCH AND DEVELOPMENT IN SMES AND ITS IMPORTANCE A FIELD SURVEY ON SMES IN ERZURUM Ayça ALEMDAR 2005, Page: 84 Supervisor : Prof.Dr. Şule ÖZKAN Jury : Prof.Dr. Şule ÖZKAN : Asst.Prof.M.Kemal DE?ER : Asst.Prof.M. Suphi ÖZÇOMAK As known, SMEs are big in numbers when compared with the enterprises in our country, though ratio to total investment and production is medium level, rate of employment is high but export rate is relatively lower. SMEs undertakes important roles in the context of social and cultural sense in addition to their economic importance. They are available in every corner of the country and have important functions in reducing the regional disparities, supporting the democratic order, increasing the employment and finally becoming widelyspread of the ownership. At present, neither a national economy nor an entrprise lets its development to chance. In this manner, countries and enterprises shall attach importance to the research and development function within their financial opportunities. So as to sustain their entity in the technologically rapid changing environment, they have to adapt changes in order to take the adequate share from the competitive market. According to our survey on SMEs in Erzurum, %67.1 of which are in the small size enterprise category and employs 1-10 people. In our findings, despite the hard adaptation to marketing, financing, organizational and technologic developments, enterprises strongly demand to establish reseach and development department and benefit from it. Against entrepreneurship, innovation and technologic developments, investments and priority in Research and Development have been determined, problems they faced are examined via statistically analyzes and solutions as suggestion have been kindly submitted.