Never-ending unemployment issues in Indonesia and comparative study with Turkiye: Link and match
Endonezya'da bitmeyen işsizlik sorunları ve Türkiye ile karşılaştırmalı çalışma: Link and match
  1. Tez No: 871917
  2. Yazar: NUURIN HAFIZHA SUGIAN NOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Endonezya, geniş arazi alanı ve nüfusu nedeniyle işsizlik açısından büyük bir sorun yaşıyor. Bu sorun ülkenin ekonomik refahını ve sosyal istikrarını tehdit etmektedir. Bu sorunu çözmek için bu tez, Endonezya'daki meslek okulu mezunları arasındaki işsizlik konusunu analiz etmek için nitel bir araştırma yaklaşımı önermektedir. Aynı zamanda Türkiye'nin eğitim sisteminin karşılaştırmalı bir incelemesini de sunmaktadır. Araştırmacı beceri uyumsuzluğuna ve işsizliğe düzenleyici çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Kullanılan metodoloji betimsel bir vaka çalışmasıdır. Yazar, birincil verileri toplamak için Endonezya'nın beş eyaletinde farklı kuşaklardan 25 mezunla anket yaptı. İşsizliği azaltmak için mesleki eğitim, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun bir müfredat tasarlamaya, eğitim kurumları ve işletmeler için yasaları uygulamaya, altyapı desteğini iyileştirmeye, mesleki eğitim sağlamaya ve okul ücretlerini düşürmeye yardımcı olabilir. Şirketler ayrıca rekabet gücünü artıran ve maliyetleri düşüren mevcut mesleki eğitim sisteminin entegrasyonundan da yararlanabilir. Son olarak, olumlu davranışlar geliştirmek ve kişisel farkındalığa odaklanmak, gençler arasında girişimci zihniyeti teşvik ederek işsizliğin önlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Indonesia is experiencing a huge issue in terms of unemployment due to its massive land area and population. This issue threatens the country's economic prosperity and social stability. To solve this issue, this thesis suggests a qualitative research approach to analyze the topic of unemployment among Indonesian vocational school graduates. It also provides a comparative study of Turkey's educational system. The researcher seeks to give regulatory remedies to skill mismatch and unemployment. The methodology employed is a descriptive case study. To collect primary data, the writer surveyed 25 alumni from various generations across five Indonesian provinces. To reduce unemployment, vocational education can help design a curriculum that is relevant to the needs of the labour market, enforce laws for educational institutions and businesses, improve infrastructure support, provide professional training, and lower tuition. Companies can also benefit from integrating the current vocational education system, which increases competitiveness and lowers costs. Lastly, developing positive behaviours and focusing on self-awareness can help prevent unemployment by fostering an entrepreneurial mindset among the youth.