Repatriation both ways: A theoretical approach to the repatriation policies of Turkey through case studies
Örnek vakalar ışığında Türkiye Cumhuriyeti'nin yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılan kültür varlıklarının ülkeye iadesi politikalarının incelenmesi
  1. Tez No: 801829
  2. Yazar: ÖZKAN ATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOMINIQUE KASSAB TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültürel varlıklara sahip ülkeler her dönem bu eserlerin yasadışı ticaretine ve ihracatına maruz kalmıştır. Bir kültür varlığı, kaynak ülkesinden mahrum bırakıldığında, bağlamından, o topraklardaki köklerinden ve ait olduğu kültürden de mahrum bırakılmış olur. Eser iadesi kavramı, kaynak ülkelerin yetkin ellerinde bu kopuk bağı yeniden bağlamak için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Her ne kadar eser iadesi kavramına esas olarak kaynak ülkeler aracılığıyla başvurulsa da, pazar ülkeleri de bu yöntemi kullanabilir. Çalınan ya da yasadışı yollarla ihraç edilen kültürel varlıklarının iadesini isteyen her ülke doğal olarak kültürel mirasını ülkesine geri getirmek için çalışmaktadır. Bu anlamda, eser iadesinin nasıl yapılması gerektiğine veya neyin eser iadesi olarak görülebileceğine dair kesin bir tanım veya sınır yoktur. Bir ülkenin çalınan veya yasadışı yollarla ihraç edilen kültürel varlıklarını geri getirmek için harcanan her türlü çaba eser iadesi şemsiyesi altında görülebilir. Bu tezde izlenen metodoloji, öncelikle kültür varlıklarının yasadışı ticareti ve eser iadesi gibi temel terminolojiyi tanıtmaktır. Bu tanımlayıcı giriş aynı zamanda bu alandaki önde gelen kurum ve kuruluşları da incelemektedir. Bu ana kavramlar ortaya konduktan sonra, ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat tanıtılmaktadır. Bölüm 2'de listelenen uluslararası mevzuat kapsamlı olmamakla birlikte, başlangıç için bir araç seti niteliğindedir. Bu tez için sadece konuyla en ilgili mevzuatlar seçilmiştir. Ulusal mevzuat için ise sadece bir kanuna ayrıntılı olarak başvurulmuştur. Bölüm 3'te, bu tez, kültür varlıklarının yasadışı ticareti ve ülkelerine iade edilmesinin ardındaki teorileri tartışmaya başlamaktadır. Eser iadesiyle ilgili vaka çalışmalarını tartışabilmek, bu kavramların ardındaki teoriler hakkında ön bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu bölüm aynı zamanda bu kavramlara ilişkin bir literatür taramasının yapıldığı yerdir. Literatür taraması, bu alandaki ulusal ve uluslararası yayınları kapsamaktadır. Yukarıda belirtilen konularda öne çıkan yayınlar ortaya konulduktan sonra, Bölüm 4'te seçilen vaka çalışmaları okuyucuya tanıtılmaktadır. Bu bölümün çerçevesi, Türkiye'nin eser iadesi çabalarını ve politikalarını uygulamada görmek ve analiz etmek üzere tasarlanmıştır. Türkiye'nin eser iadesi politikalarıyla tanışmamızın ilk faydasının yanı sıra, tüm bunlar bu bağlamda ilk kez akademik bir çalışmada yayınlanıyor. Bazı vakalar hakkında yayımlanmış hem ulusal hem de uluslararası gazete makaleleri bulunmaktadır. Bunlar akademik yayınlar olarak görülemese de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı ana bilgi kaynağıma ek olarak zaman zaman benim de yararlandığım ikincil kaynaklar olarak değerlendirilebilir. Her bir vakadaki olayların tarihini öğrenmek önemlidir. Yine de, bunları birbirleriyle karşılaştırmadan ve Türkiye'nin tepkilerinin ve politikalarının vakadan vakaya nasıl farklılaştığını tartışmadan başarıdan söz edemeyiz. Beşinci Bölümde, seçilen vaka çalışmaları içsel ve dışsal olarak değerlendirilmekte ve birbirleriyle karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmayla, kültür varlıklarının iadesinde tek bir yöntemin uygulanamayacağı, aksine bunun duruma göre değiştiği anlaşılmıştır. Kesin önlemler olsa da, bunların uygulanma kapsamı ve zamanı duruma göre değişmektedir. Ayrıca, eser iadesi çabalarını sonuçlandırmaya çalışırken hem benzerliklerin hem de farklılıkların farkına varmak, ulus-devletlerin gelecekteki vakalarda başvurabilecekleri bir vaka çalışması veri tabanı oluşturmalarına olanak sağlaması açısından büyük değer taşımaktadır. Çalışma, eser iadesi alanının geleceğine ve gelecekte yaşanabilecek çatışmalar için ne gibi olası çözümler geliştirilebileceğine dair öngörülerde bulunularak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries with cultural properties have always been subject to illicit trafficking and export of these items. Once a cultural property is deprived of its source country, it is also deprived of its context, roots in that land, and the culture to which it belongs. The concept of repatriation is a powerful tool in the competent hands of source countries that can be used to reattach this broken link. Even though repatriation is consulted mainly through source countries, market countries can still use this method. Any country seeking restitution for its stolen or illicitly exported cultural property is naturally working to repatriate their cultural heritage. In this sense, there is no strict definition or boundary of how repatriation should be done or what can be seen as repatriation. Any efforts dissipated to bring back the stolen or illicitly exported cultural property of a country can be seen under the umbrella of repatriation. The methodology that is followed in this thesis is first to introduce the main terminology like illicit trafficking of cultural property and repatriation. This definitive introduction also examines the leading institutions and agencies within this field. After laying out these main concepts, it introduces the relevant national and international legislation. The international legislation listed in Chapter 2 is not exhaustive but serves as an initial toolkit to confer. For this thesis, only the most relevant legislations are chosen. For the national legislation, only one law is consulted in detail. In Chapter 3, this thesis starts discussing the theories behind the illicit trafficking of cultural property and repatriation. Being able to discuss case studies about repatriation requires an initial knowledge of the theories behind these concepts. This chapter is also where a literature review on these concepts is done. The literature review comprises both national and international publications within the field. After laying out the prominent publications on the above-mentioned matters, Chapter 4 introduces the selected case studies to the reader. This chapter's framing is designed to see and analyze the repatriation efforts and policies of Turkey in action. Along with the initial benefit of introducing us to the repatriation policies of Turkey, all of these are being published in an academic study in this context for the first time. There are newspaper articles both nationally and internationally for some of the cases. Even though these cannot be seen as academic publications but rather as secondary sources from which I have also benefitted from time to time, in addition to my main source of information, which the Turkish Ministry of Culture and Tourism provided. Learning about the history of events within each case is significant. Still, we cannot speak about success if we do not see them in contrast to each other and discuss how the reactions and policies of Turkey differed from case to case. In Chapter 5, the selected case studies are evaluated internally and externally, contrasting each other. With this comparison, it is realized that no single method can be applied in the repatriation of cultural property, but rather it shifts according to the case at hand. Even though there are definitive measures, the extent and time of their application vary according to the case. It is further of grave value to realize both the similarities and differences in trying to finalize the repatriation efforts in the sense that it allows the nation-states to build up a database of case studies they can consult in future cases. It is concluded by making projections regarding the future of the field of repatriation and what possible solutions might be developed for these future conflicts.