Political economy of Eu-Us relations after 1990
1990 sonrası Avrupa Birliği Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin ekonomi politiği
  1. Tez No: 206689
  2. Yazar: EMRE SORAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA KÖK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezin amacı teorik bir çerçeve kurup AB ve ABD'nin Kenneth Waltz'un Yapısalcılık Teorisinden yararlanarak sınırları çizilen sistem içinde Susan Strange'in dört güç yapısı bakımından karşılaştırılmasıdır. Tez, kısa ve uzun vadede, iki aktörün politikalarının sahip oldukları güçle orantılı olarak belirleneceği varsayımına dayanmaktadır.İlk bölüm tezin kuramsal çerçevesinin çizildiği bölümdür. Ona göre uluslararası yapı iki prensip kullanılarak çizilebilmektedir: düzenleyici kurallar prensibi ve kapasitelerin dağılımı prensibidir. Uluslararası sistem içinde toplam gücün aktörler arasında nasıl dağıldığı sistemin yapısını ve dolayısıyla da sistemi belirleyecektir.Uluslararası yapıyı belirleyen düzenleyici kuralların nasıl oluştuğu ve günümüzdeki şekli tarihsel gelişimin verildiği ikinci bölümde incelenmektedir. Buna göre günümüzde uluslararası sistem iki kutuplu dünyanın da sona ermesiyle birlikte ABD'nin rakipsiz kalması ve dünya siyasetini büyük oranda belirlediği bir konuma gelmiştir.Üçüncü ve son bölüm ise AB ve ABD'den oluşan sistem içinde bu iki aktörün Susan Strange'in dört güç yapısı kullanılarak karşılaştırılmasını içerir. Dört alt başlığın hepsi bu alt başlıklara özgü olan çeşitli parametreleri içermektedir. Güvenlik yapısı bakımından günümüzde ABD'nin tartışılmaz askeri üstünlüğüne karşı AB'nin gelecekte verebileceği karşılık üzerinde durulmaktadır. Ancak ortaya çıkan sonuç AB'nin ABD'ye denk bir askeri güç olmak yönünde bir iradesinin olmadığını göstermektedir. Üretim Yapısı karşılaştırmasında GSMH (Gayri Safi Milli Hasıla), giren DYY (Doğrudan Yabancı Yatırımlar), yatırımlar, katma değerler, işgücü verimliliği ve enerji arzı olmak üzere altı gösterge kullanılmıştır. Buna üretim yapısı bakımından AB, ABD'nin önünde görülmektedir. Finans Yapıları kıyaslanırken bankacılık sektörü büyüklükleri, borsa büyüklükleri, faiz hadleri, çıkan DYY ve kurumsal finansal yapıların kıymetlerinin GSYİH'ya (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) oranları kullanılmıştır. Beş parametrenin hepsi de ABD'nin AB'ne kıyasla çok daha güçlü bir finans yapısı olduğunu işaret etmektedir. Son olarak Bilgi Yapısı; ar-ge (araştırma-geliştirme) faaliyetleri, AB ve ABD'nin eğitim seviyeleri, alınan patentler ve ileri teknoloji ürünlerinin katma değerleri bakımından karşılaştırılmakta ve AB son yıllarda bu alanda sarf ettiği çabaya rağmen ABD'nin gerisinde kaldığı görülmektedir. Sonuç olarak tez AB'nin üretim yapısı dışındaki yapılar bakımından geride kaldığını ortaya koymuştur. Dört yapının birbirleriyle bağlantılı olduğu ve eşit ağırlığa sahip oldukları varsayılırsa AB ABD'nin gerisinde kalmadığı sonucuna varılmaktadır.Anahtar SözcüklerAvrupa Birliği, Ekonomi Politik, Amerika Birleşik Devletleri, Yapısalcılık, Teori
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare EU and US by Susan Strange?s four power structures inside a theoric framework cleared by Kenneth Waltz?s Theory of Structuralism. The thesis depends on the assumption that in the short and long term the limits of the policies of the two actors will be commensurate with their powers.First part is the setting part of the theoretical framework of the thesis.Formation and the contemporary status of the ordering rules that determine the international structure is the basis of the second part which is called the historical evolution. The historical evolution examined in three parts parallel to the one formulated with Strange?s four structures; security, production, finance and knowledge. As a result, this part brings up a matter that international system is no more a polar system and US is unrivaled in shaping the world politics.The third part is the main part of the thesis that compares US and EU. Susan Strange?s both four power structures have their own parameters for the comparison. Between four structures security structure has a different condition. Under this title searches if EU can compete with US in the future. The answer shows that EU does not have a will to forge a head in the military issues. Production, finance and knowledge have parameters to compare two actors. Production structure is analyzed by GDP (Gross Domestic Product), foreign direct investment, investment, value added, labor productivity and energy supply data, finance structure is analyzed by comparing the banking sector, stock markets, interest rates, foreign direct investment and assets of the institutional investors, lastly the knowledge structures of the two actors are compared by their research and development activities, education levels, patents and by their value added of the high-tech products.Consequently, the US is more powerful security, finance and knowledge structure; EU can only compete with the US with her production structure. As four structures are dependent and have the same weight, the thesis manifests that US is more powerful than EU in the end of the dissection.Key WordsEuropean Union, Political Economy, United States of America, Structuralism, Theory