Anadolu üniversitesi öğretim elemanlarının İnternet'in öğretim amaçlı kullanımına ilişkin görüşleri
The opinions of faculty at Anadolu universty on use of internet for educational purposes
  1. Tez No: 163010
  2. Yazar: NEBİYE ÖZAYDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
The faculty who had previous experience on the use of Internet for educational purposes, compared to the inexperienced faculty, prefer all related activities except content development less on their future agenda. The faculty believe that effective education can be achieved through Internet and the principal educational format of the future will be online education. The faculty members consider instructors' lack of time, the learners' skill and resource problems as obstacles on the educational use of Internet. While the faculty demand training on the use of Internet for educational purposes, they prefer the training to be both face-to-face and via Internet in a mixed fashion.IIIl tümüyle bir dersi gerçekleştirmeye sıcak bakmadıkları ya da kendilerini yeterli bulmadıkları görülmektedir. Internet' in öğretim amaçlı kullanımı konusunda deneyimi olan öğretim elemanları, deneyimsiz olanlara oranla içerik geliştirme etkinliği dışında tüm etkinliklere gelecek ile ilgili planlarında daha az yer vermektedir. Öğretim elemanları Internet ile etkili bir eğitim yapılabileceğine ve gelecekteki eğitim şeklinin çevrimiçi eğitim olacağına inanmaktadırlar. Öğretim elemanları Internet'in öğretim amaçlı kullanımında engel olarak öğreticilerin zaman sorunlarının yanı sıra öğrenenlerin beceri ve kaynak sorunlarım görmektedirler. Öğretim elemanları Internet' i öğretim amaçlı kullanma konusunda eğitim isteminde bulunurken eğitimin hem yüzyüze hem de Internet'ten yapılmasını yeğlemektedirler.
Özet (Çeviri)