Güncel bilgi teknolojilerinin planlama ve denetleme işlevlerini dönüştürmesi ve bir uygulama
The transformation of planning and controlling by update information technologies and an application
  1. Tez No: 163009
  2. Yazar: ALPER BIKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GÜNCEL BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN PLANLAMA VE DENETLEME İŞLEVLERİNİ DÖNÜŞTÜRMESİ VE BİR UYGULAMA Alper BIKMAZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2005 Danışman: Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN Son yıllarda bilgi teknolojilerindeki çok hızlı gelişmelerden, işletmeler de büyük oranda etkilenmekte, rekabet üstünlüklerini kaybetmemek için bu değişimlere uyum sağlamak durumunda kalmaktadırlar. Çalışma, bilgi teknolojilerinin yönetim işlevlerinden 'planlama' ve 'denetleme ' üzerine etkilerini ve bu işlevleri nasıl güncel hale dönüştürdüğünü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümünde, geleneksel bilgi teknolojisi ile güncel bilgi teknolojisinin karşılaştırılması yapılmış ve güncel bilgi teknolojisinin yardımıyla oluşturulan sistemlerin işletmelere yararlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, yönetim işlevlerinden 'planlama' ve 'denetleme' hakkında kısa açıklamalar yapıldıktan sonra, bilgi -teknolojilerinin planlama ve denetleme üzerine etkileri incelenmiş, geleneksel ve güncel bilgi teknolojilerinin bu işlevler üzerine etkilerinden söz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, işletmeler açısından bilgi teknolojisiyle eş anlamlı hale gelen Kurumsal Kaynak Planlaması' nın planlama ve denetleme işlevleriyle bütünleşmesi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise, bir kurumsal kaynak planlaması yazılımı olan SAP R / 3 yazılımının bir işletmede uygulanması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In recent years, the organizations get affected by the fascinating changes occuring in information technologies and have to adopt themselves to these changes in order not to lose their competitiveness. The purpose of this project, is to reveal the effects of information technologies on planning and controlling - two management functions - and to show how information technologies updates these functions. Based on the purposes mentioned above ', this study consists of four chapters: In the first chapter, the comparison of traditional and updated information technologies is examined and the benefits of systems made by information technologies are mentioned. In the second chapter, after making short explanations about planning and controlling, the effect of information technologies on planning and controlling is examined and the effects of traditional and updated information technologies on these functions are mentioned. In the third chapter of the study, the integration of enterprice resource planning ( ERP ), which means information technology for the organizations, with planning and controlling is explained. The fourth chapter consists of the application of SAP R / 3, an ERP software, in an organization.