Milletlerarası Özel Hukukta ürün sorumluluğu
Products liability in private International Law
  1. Tez No: 163012
  2. Yazar: ESİN ŞENGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUKTA ÜRÜN SORUMLULUĞU Esin ŞENGÜR Özel Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2005 Danışman: Doç. Dr. Gülin GÜNGÖR Milletlerarası özel Hukukta Ürün Sorumluluğu başlığını taşıyan bu çalışmada ürün sorumluluğu, milletlerarası özel hukuk ve Türk milletlerarası özel hukuk düzenlemeleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma, milletlerarası ticaretin gelişimiyle birlikte sıklıkla karşılaşılan bir sorun haline gelen ürün sorumluluğunun milletlerarası özel hukuk açısından değerlendirilmesi gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümünde, ürün sorumluluğu maddi hukuk açısından ele alınmıştır. Bu bölümde ürün sorumluluğu kavramı tanımlandıktan sonra, tanım, ürün sorumluluğunda ilişkin uyuşmazlıklarda yer alan ürün ve üretici gibi unsurlar açıklanarak genişletilmiştir. Bu bölüm ürün sorumluluğunun dayandırıldığı sorumluluk esasları açıklanarak sona erdirilmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümünde, öncelikle milletlerarası özel hukukta zarar görenin korunması mülahazasının ürün sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklara etkisi incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca ürün sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklarda milletlerarası yetki ve uygulanacak hukuk, kanunî rejimlerin yanı sıra milletlerarası sözleşmeler rejimi çerçevesinde de değerlendirilmiştir. Çalışmanın Üçüncü Bölümünde, Türk Milletlerarası Özel Hukukunda Ürün Sorumluluğu başlığı altında ürün sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklarda uygulanacak milletlerarası yetki ve bağlama kuralları, Türk Milletlerarası Özel Hukuk Mevzuatı ve Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul hukuku Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT PRODUCTS LIABILITY IN PRIVATE INTERNATIONAL LAW Esin ŞENGÜR Department of Private Law Anadolu University Graduate School of Social Sciences, January 2005 Advisor: Assoc. Prof. Dr. Gölin GÜNGÖR In our study, under the title of Product Liability in Private International Law, product liability has been studied in respect of private international law and Turkish private international law regulations. This study arises from the necessity of evaluation of product liability, which becomes a frequently encountered subject by the improvement of international commerce, in terms of private international law. This study consists of three chapters. In the First Chapter, product liability has been examined in respect of substantive law. In this chapter, after describing product liability concept, the definition has been amplified by explaining the elements like product and producer, which take place in product liability disputes. First Chapter of this study concludes with the statements on the liability principles which product liability has been based on. In the Second Chapter of the study, the influence of the consideration of protection of injured party in product liability disputes has been examined in terms of private international law. Furthermore, in this section, rule of international jurisdiction and applicable law in product liability disputes have been evaluated in respect of both national laws and international conventions. In the Third Chapter of the study, under the title of Product Liability in Turkish Private International Law, rules of international jurisdiction and applicable law in product liability disputes have been evaluated in respect of both Turkish Private International Law and Proposal for the Amendment of Statute Regarding International Private Law and Procedure.