Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan 11-14 yaş grubu çocuk kitaplarının dil-anlatım, eğiticilik ve görsellik açısından incelenmesi
A carefully studying of childern's books for the age groups of 11-14 , which were published by the ministry of culture, in terms of education, expression, and visuality
  1. Tez No: 163019
  2. Yazar: TALAT AYTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TACETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜLTÜR BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYIMLANAN 11-14 YAŞ GRUBU ÇOCUK KİTAPLARININ DİL-ANLATIM, EĞİTİCİLİK VE GÖRSELLİK AÇISINDAN İNCELENMESİ Talat AYTAN Danışman: Yard. Doç. Dr. Tacettin ŞİMŞEK 2005-SAYFA:VII+142 Jüri: Yard.Doç.Dr. Tacettin ŞİMŞEK Yard.Doç.Dr. Metin ERKAL Yard.Doç.Dr. Halit DURSUNOĞLU Bu çalışmada Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan 11-14 yaş grubu çocuk kitapları dil-anlatım, eğiticilik ve görsellik açısından incelenmiştir. Kitaplarda çocukların seviyesine uygun sözcüklere ve cümle yapılarına yer verilip verilmediği; imlâ ve noktalama kurallarına uyulup uyulmadığı; çocuklara örnek olabilecek olumlu davranışlar sergileyen model çocuk kahramanların olup olmadığı; kâğıt cinsinden sayfa düzenine, puntodan resimlere kadar bir dizi görsel kriterin yerine getirilip getirilmediği değerlendirilmiştir. Öncelikle, birçok eserde çocukların sözcük dağarını zorlayan kelimelerin bulunduğunu ve maalesef bir elin parmaklarım geçen sayıda imlâ ve noktalama hatalarının olduğunu belirtmek istiyoruz. Bazı sözcüklerin anlamının metnin akışı içerisinde sezdirilmesi, eserlerin sonuna sözlük konulmamasını affettirecek düzeyde değildir. Kitaplarda başta insan, doğa ve yurt sevgisi olmak üzere önemli konu ve temalara yer verilmiş; çocuklara olumlu ve örnek davranışlar başarıyla sezdirilmiştir. İnceleme esnasında ele aldığımız kitapların büyük çoğunluğu boyut, kâğıt, cinsi, mizampaj ve punto itibariyle ideal ölçülere uygunluk göstermektedir. Öte yandan eserlerin çoğunda metni tamamlayan, açıklayan, yorumlayan ve süsleyen resim, fotoğraf gibi hiçbir görsel öğenin yer almadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POST GRADUATION THESIS A CAREFULLY STUDYING OF CHELDERN'S BOOKS FOR THE AGE GROUPS OF 11-14, WHICH WERE PUBLISHED BY THE MINISTRY OF CULTURE, IN TERMS OF EDUCATION, EXPRESSION, AND VISUALITY Talat AYTAN Adviser: Assist. Prof. Dr. Tacettin ŞİMŞEK 2005-PAGE: xi+142 Jury: Assist Prof. Dr. Tacettin ŞİMŞEK Assist Prof. Dr. Metin ERKAL Assist. Prof. Dr. Halit DURSUNO?LU In this studies of childern's books for the age groups of 11-14 which were published by the ministry of culture, has been carefully studied in terms of education, expression, and visuality. In these books it's examined carefully whether it's in conformity with the child's level or not, whether it is fitted with appropriate words and sentence patterns, and if these are a model of a child's hero who exhibited positive behaviours. From paper type to paging-up, point to drawings, and whether some visual citerian were carried out, It was all investigated in detail. Before all else, we want to state, that there are many words which are difficult for children to understand and there are a good deal of punctuation errors getting the meanings of some words across o the readers indirectly by using a dictionary at the end of the Works is not excusable. In these boks, at first as man, nature, and love of country included as important topics and matters has gotten positive and model behaviors across to the children successfully. In the course of studying many boks we took up, they are appropriate for ideal measurements with regards to the dimension, paper type, and paging-up. On the other hand, it was observed that there are no illustrations that may compliment, explain, interprete, or decorate the texts.