Ludwig Van Beethoven'in ilk beş keman sonatının bilgisayar destekli analizi
The analyzes of computer supporting of the first five violin sonatas of Ludwing Van Beethoven
  1. Tez No: 163020
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KAFKASYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Ludwig van Beethoven'in beş keman sonatı, dizi ve ses sahası, seyir ve kalıplaşmış ezgiler açısından incelenmiştir. Bu incelemeden elde edilen sonuçlar tahlil edilerek birbirleriyle karşılaştırılmış ve Beethoven'in ilk beş keman sonatının pek çok kalıplaşmış unsur taşıdığı tespit edilmiştir. Araştırma, tamamen istatistik sayım ve ölçümlere dayandırılmıştır. Ludwig van Beethoven'in beş keman sonatım analiz ederken, verilerin değerlendirilmesi ve bütünlüğün oluşabilmesi için, Beethoven'in hayatı, sanatı ve eserlerinin tanıtımına da yer verilmiştir. Ayrıca seçmiş olduğum eserlerin sonat formunda olması nedeniyle sonat formunun tanımı, özellikleri, sonat allegrosu ve Beethoven'in sonatından da ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes five violin sonatas, line and sound space of Ludwig van Beethoven according to progress and moulded melody. The results of this investigation are compared with one another, analyzing and thus it is confirmed that the first five violin sonatas of Beethoven contains a lot of/moulded elements. The investigation is supported completely to some census and measurements. In order to be able to evaluate the data and to supply the whole; the introduction of Beethoven's life, art and work art are placed while analyzing five violin sonatas of Ludwig van Beethoven's. Moreover, as the chosen Works are in the form of sonata, the definition of sonata form, pecularities, sonata allegro, and Beethoven's sonata has been discussed in detail.