Elektronik ses kayıtlarından hareketle Âşık Yaşar Reyhani'nin türkülerinin dil bilgisi (Transkripsiyon, ses bilgisi, şekil bilgisi, lügatçe)
Grammar of the folk songs of Âşık Yaşar Reyhani with reference to the electronic sound records (Transcription, phonology, morphology, glossary)
  1. Tez No: 766232
  2. Yazar: PINAR TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada Âşık Reyhani'nin elektronik ses ve video kayıtlardan yola çıkılarak 183'ü bireysel olarak seslendirilmiş türkü, şiir ve 15 farklı âşıkla olan atışmalarına yer verilmiştir. Giriş kısmında ağız ve Erzurum ağzı ile ilgili yapılan çalışmalar ve Âşık Reyhani'nin hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci kısmında elektronik ses ve video kayıtlarından elde edilen türküler, şiirler, âşık atışmaları ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Arapça ve Farsça kelimeler incelenirken Ferit Devellioğlu'nun“Osmanlıca Türkçe Ansiklopedik Lûgati”nden faydalanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ses kayıtları ve video kayıtlarından derlenen türkülerin transkripsiyonu yapılmıştır. Son bölümde âşığın türkülerde yer alan Erzurum ağzı ve Erzurum ağzından farklılık gösteren kendine has kullandığı kelimelerden oluşan lügatçe yer almaktadır. Sonuç bölümünde çalışmanın sonuçları sıralanmış ve kaynakçaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulaIn this study, Âşık Reyhani's folk songs, 183 of which were performed individually, poems, and call-and-response duets with 15 different minstrels were included on the basis of his electronic audio and video recordings. The introduction part gives information about the studies on dialect, Erzurum dialect and the life of Âşık Reyhani. Folk songs, poems and call-and-response duets obtained from the electronic audio and video records were examined in terms of phonology and morphology in the first section of the study. In the study, Ottoman Turkish Encyclopedic Dictionary of Ferit Devellioğlu was utilized while examining the Arabic and Persian words. In the second section, the folk songs compiled from the audio and video recordings were transcribed. In the last section, there is a lexicon consisting of the Erzurum dialect in Âşık Reyhani's folk songs and the unique words that the minstrel used differently from this dialect. In the conclusion part, the results of the study are listed and the bibliography is given.