Managing the time of the bureaucrat in the late nineteenth century Ottoman central administration
Geç dönem Osmanlı merkez teşkilatında bürokratın zamanını idare etmek
- Tez No: 163040
- Danışmanlar: PROF.DR. HURİCİHAN ISLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
KISA ÖZET Geç Dönem Osmanlı Merkez Teşkilatında Bürokratın Zamanım İdare Etmek Nil Birol Bu çalışmanın amacı 1840- 1860 yıllan arasındaki dönemde çalışma saatleri ezani saatlere göre ayarlanan memurların çalışma saatlerini düzenlemek amacıyla Osmanlı merkez teşkilatı tarafından benimsenen saat zamanının kullanımına yol açan sürecin mantığım anlamaktır. Değişimi batılılaşma ve modernleşme temalarının öne çıktığı tarihsel geçiş anlatısında gören standart yorumlardan farklı olarak, bu çalışma mevcut süreci Osmanlı merkez teşkilatında ondokuzuncu yüzyılda yaşanan bürokratik reformun iç dinamikleri çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İdari mekanizmalar aracılığıyla zamanın düzenlenmesinin çalışılmasından hareket ederek burada temel olarak üç soruya cevap aranmaktadır. Öncelikle zamanın idare edilmesi aracılığıyla idari teşkilatın memurun mesai saatleri dışında kalan zamanını da düzenleyebileceği yeni alanların belirlemesinin ne şekilde gerçekleştiği üzerinde durulacaktır. İkinci aşamada“nasıl”sorusundan hareketle, idari mekanizmayı kontrol eden ve zor kullanan bir alan tanımına hapseden yaklaşımdan farklı bir bakış açısı izlenerek, merkez teşkilatının farklı beklentileri olan farklı gruplarla nasıl bir karşılıklı anlaşma sürecine girdiği üzerinde yoğunlaşılacaktır. Son olarak zamanın düzenlemesini belirli bir tarihsel bağlam içinde çalışarak değişimin doğasını, 'eskiden' 'yeniye' keskin bir geçiş olarak okumak yerine, eski ve yeni yapıların birlikte varolabilmeleri üzerinden sorgulamak bu tezin amacı olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Managing the Time of the Bureaucrat in the Late Nineteenth Century Ottoman Central Administration by NilBiroI This study aims to understand the logic of the process between 1840 and 1860 paving the way to the use of clock time which came to be adopted by the Ottoman central administration in order to arrange the working hours of the officials determined according to prayer times. Unlike standard arguments that see change in the time order as a narrative of historical transition, of which the overriding themes are those of Westernization and modernization, this study aims to see the process within the context of inner dynamics of a bureaucratic reform which took place in the nineteenth century Ottoman administrative system. In studying the ordering of time through the administrative processes, this study seeks to find answers to three questions. Firstly, in which way the attempt to manage the time of the officials enabled the central administration to define new spaces to order the private time of the officials. Secondly, by addressing the question how, the approach adopted here differs from those perspectives confining the administration to the realm of control and coercion. What is attempted here is to understand how the central administration in its attempt to order the time of the officials came to negotiate with different groups having different interests. Thirdly, how the study on ordering time in a specific historical context enables to define the nature of the change, not as a radical shift from the old order to the new one, but rather as a process of coexistence of the two orders will be a question that this thesis will address.